Wybuchł wulkan Nyiragongo, leżący w pobliżu miasta Goma na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga – poinformowała agencja Reutera, powołując się na tamtejszego wulkanologa. AFP pisze o nagłej aktywności tego czynnego wulkanu.

Widzę wysokie fontanny lawy i myślę, że prawdopodobnie bardzo szybko znajdzie się ona w Gomie, ale na razie ludzie się nie ewakuują – powiedział Reuterowi wulkanolog Dario Tedesco.

Do zdarzenia doszło w sobotę 22 maja.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią 18, 19 i 21 maja, słabszy 16 maja

Z Gomy widać było mocne światło wydobywające się z krateru. W mieście, położonym na południe od wulkanu, nad brzegiem jeziora Kiwu, wyczuwalny był zapach siarki – podało AFP.

Nie było jednak widać, żeby lawa wypływała, ani mieszkańcy nie odczuwali żadnych wstrząsów.

Obszar miejski Gomy liczy około 670 tysięcy mieszkańców.

Nyiragongo to czynny wulkan w grupie wulkanicznej Wirunga, na północ od jeziora Kiwu w DRK, w pobliżu granicy z Rwandą, w dnie Wielkiego Rowu Zachodniego.

Podczas ostatniej erupcji Nyiragongo w 2002 roku zginęło 250 osób, a 120 tysięcy zostało pozbawionych domów po spłynięciu lawy do Gomy. Tedesco powiedział, że lawy z tego wulkanu są jednymi z najszybszych na świecie.

Eksperci są zaniepokojeni, że aktywność wulkaniczna obserwowana w ciągu ostatnich pięciu lat odzwierciedla aktywność w latach poprzedzających erupcje w 1977 i 2002 roku – podaje Reuters.

Wulkanolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego w Gomie (OVG), które monitoruje Nyiragongo, mają trudności z przeprowadzeniem podstawowych kontroli, odkąd Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami o defraudację.

 

Źródło: PAP, https://www.reuters.com/business/environment/volcano-eastern-congo-erupts-lava-expected-goma-says-volcanologist-2021-05-22/
0 0 votes
Article Rating