Technologia 3D jest wykorzystywana obecnie w wielu gałęziach przemysłu m.in. w budownictwie. Wielokrotnie pokazywaliśmy Wam ciekawe projekty z dziedziny architektury, które były realizowane tą techniką. W przypadku dużych obiektów drukarki 3D jedynie wytwarzają poszczególne elementy konstrukcji, które później łączone są w całość. Startup Apis Cor użył maszyny, która znacznie upraszcza cały proces.

Drukarka Apis Cor znacząco wyróżnia się od konkurencji. Przede wszystkim jej montaż nie zajmuje wiele czasu co samo w sobie ułatwia pracę (według twórców ustawienie maszyny to tylko kwestia godziny). Jej konstrukcja przypomina obrotowego żurawia.
Warto zauważyć, że drukarka potrafi pracować nawet w bardzo niskich temperaturach (do -35 stopni Celsjusza).
Dom o powierzchni 38-metrów kwadratowych postawiono w zaledwie 24 godziny. Pracownikom został jedynie montaż takich elementów, z którymi drukarka nie byłaby w stanie sobie poradzić – okien, drzwi i dachu. Betonowa mieszanka, którą użyto do konstrukcji ma wytrzymać 175 lat. Imponujący jest także koszt takiej konstrukcji.
Według producenta taki dom da się postawić za nieco ponad 10 tysięcy dolarów. Jest to cena razem ze wszystkimi elementami! W tym przypadku najdroższe okazały się okna i drzwi (3500 USD) oraz podłogi i dach (2400 USD). Gdyby producent zdecydował się na wykończenia niższej jakości cena ostateczna byłaby jeszcze mniejsza.
Źródło: chip
0 0 votes
Article Rating