Urugwajczycy zmagają się z powodzią. Wielu mieszkańców zostało ewakuowanych z powodu wzrastającego poziomu wody w rzekach.

Durazno, Urugwaj - Poziom rzeki został przekroczony o 11 metrów -3

Prawie 3,5 tysiąca osób zostało ewakuowanych z powodu powodzi, która pojawiła się w Urugwaju. W najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy departamentu Durazno.

– Zmagamy się z prawdziwie dramatyczną sytuacją. Normalny poziom wody w rzece Yi został przekroczony o 11 metrów – to 5 metrów powyżej poziomu alarmowego – powiedział Jesus Rodriguez z Wydziału Zarządzania Kryzysowego. – Zarejestrowaliśmy 3,5 tys. ewakuowanych osób i wciąż prowadzimy rejestrację, by oszacować ile rodzin zostało dotkniętych. Niektórzy pozostali na brzegach, aby doglądać swoich domów. Zapewniamy im schronienie i żywność – dodał.

Poziom wody w rzece Yi w tej części kraju opada, jednak proces ten jest bardzo powolny.

Durazno, Urugwaj - Poziom rzeki został przekroczony o 11 metrów -1

Długotrwałe opady

Sytuacja została spowodowana przez ulewne deszcze, które pojawiały się od 11 sierpnia. Złe warunki pogodowe doprowadziły do zamknięcia wielu dróg i autostrad. We wtorek rano (18 sierpnia) w wielu północnych regionach wprowadzono żółty alert. Ostrzega on między innymi przed podtopieniami dróg, uszkodzeniami budynków oraz trudnościami komunikacyjnymi. Zaleca się wówczas zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie prognoz pogody.

Durazno, Urugwaj - Poziom rzeki został przekroczony o 11 metrów -2

Sytuacja w Argentynie

Z powodzią zmagają się również inne kraje Ameryki Południowej. W zeszłym tygodniu w Argentynie zmarły trzy osoby a 11 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. Ewakuacja była konieczna z powodu stale wzrastającego poziomu rzek. W najgorszej sytuacji znajdowała się prowincja Buenos Aires, gdzie miasta zalała woda. Mieszkańcy do przemieszczania się potrzebowali łódek.

Ulewne deszcze nawiedziły także niektóre obszary Chile.

0 0 votes
Article Rating