Nad Polską przeleciały dwa meteory. Pierwszy meteor pojawił się na polskim niebie po godzinie 19. Dostaliśmy sygnały m.in. z Tarnowa, Nowego Sącza i Zakopanego w Małopolsce, Krotoszyna, Krajenki i Wągrowca w Wielkopolsce, Ryk na Lubelszczyźnie, pomorskiego Pelplina, Nowego Dworu Mazowieckiego, Stargardu Szczecińskiego, mazowieckiej Mławy, Inowrocławia i Gębic w Kujawsko-Pomorskiem, Kielc, Częstochowy i wielu, wielu innych miejsc.

Meteor

Po północy napłynęły natomiast sygnały o kolejnym meteorze. Zaobserwowany przelot bolidu m.in. w Milejowie na Lubelszczyźnie, mazowieckim Płocku, Iławie w Warmińsko-Mazurskiem, wielkopolskim Pleszewie, Kozach w Śląskiem, małopolskich Gorlicach, lubuskim Bukowcu czy Jędrzejowie w Świętokrzyskiem.

Astronom Jerzy Rafalski: Taurydy potrafią zaskoczyć, zachwycić, ale to bardzo rzadki rój

O to niecodzienne i piękne zjawisko zapytaliśmy astronoma Jerzego Rafalskiego.Jeżeli rozświetliło niebo, jeżeli oświetliło okolicę, a światło trwało kilka sekund – to najprawdopodobniej był to bolid związany z rojem meteorów – taurydów – potwierdził.

Taurydy, mimo że bardzo rzadko są widoczne na niebie – jest to bardzo rzadki rój, obfitują w bardzo jasne meteory, bolidy– wyjaśnił Rafalski.Taurydy potrafią zaskoczyć, zachwycić, rozświetlić niebo. Szansa na to, że zobaczymy coś takiego, jest raczej niewielka– podkreślił.

Pytany, czy istnieje możliwość znalezienia teraz meteorytu, odpowiedział, że „jeśli kamyk jest mały, wielkości centymetra, dwóch, to najprawdopodobniej zostanie spalony w ziemskiej atmosferze”.

Ale taurydy to większe kamyki, może nawet wielkości pięści. Takie kamienie nie zdążą spalić się całkowicie w ziemskiej atmosferze– przyznał, wyjaśniając przy okazji cały mechanizm:Jeżeli one pędzą z ogromną prędkością – kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, to wiadomo, że tarcie powoduje wzrost temperatury. Płonie nie tylko sam kamień, ale płonie cała kula powietrza rozgrzanego do bardzo wysokiej temperatury. A my na Ziemi, mniej więcej 80 km poniżej, widzimy coś na kształt bardzo jasnej spadającej gwiazdy, która przecina niebo, pozostawiając taki warkocz, pozostawiając nawet ślad świecący na niebie wiele sekund, no i rozświetlający okolicę.

Te większe meteory potrafią przetrwać lot i gdzieś spaść– dodał astronom.

Gdybyśmy mieli dużo informacji na temat przelotu tego meteoru, moglibyśmy spróbować wyznaczyć trajektorię jego lotu, a jeśli wyznaczylibyśmy ten tor lotu, to kto wie, może udałoby się znaleźć taki kamień, który przeleciał przez ziemską atmosferę, prawie cały się wytopił – bo tak naprawdę on traci właściwie 99 procent swojej masy, a na Ziemię dolatuje tylko 1 procent. Może gdzieś tam jakiś kamyk byłby możliwy do znalezienia– uśmiecha się ekspert.

Meteor -5 Meteor -4 Meteor -3 Meteor -2 Meteor -1
Źródło: rmf24

 

 

0 0 votes
Article Rating