Przed kilkoma laty w Ugandzie i Namibii znaleziono dwie dorosłe żyrafy, które nie były większe niż młodociane osobniki. Informację o odkryciu podano pod koniec grudnia 2020 roku. Jak zauważyli eksperci pracujący w organizacji Giraffe Conservation Foundation, by stwierdzić, co jest przyczyną niskiego wzrostu u obu żyraf, konieczne są badania genetyczne.

Porównanie żyrafy o standardowych rozmiarach i ”karłowatego” osobnika (Reuters)

Im wyższa żyrafa, tym wyższych gałęzi może sięgnąć, by pozyskać pokarm. Najczęściej dorosłe osobniki mogą sięgać od 4,5 do 6 metrów. Jednak jak ujawnili badacze z organizacji Giraffe Conservation Foundation pod koniec grudnia w czasopiśmie naukowym „British Medical Journal”, niektóre z osobników mogą być o wiele niższe.

Z danych organizacji wynika, że w 2018 roku w Namibii odkryto dorosłą żyrafę o wysokości 2,6 metra.

– Wyglądała jak bardzo młoda żyrafa. Wszyscy byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy ją zobaczyliśmy – skomentował w piątek 8 stycznia Julian Fennessy, współzałożyciel Giraffe Conservation Foundation.

Okazuje się, że trzy lata wcześniej w ugandyjskim parku dzikiej przyrody dostrzeżono jeszcze jednego osobnika, który miał dość niską wysokość, jak na dorosłą żyrafę – 2,8 m.

Żyrafa z Namibii, marzec 2018.

Długa szyja, krótkie nogi

W obu przypadkach żyrafy miały standardowo długie szyje. Niższe ze zwierząt miały jednak nienaturalnie krótkie i grube nogi. Stwierdzona u nich dysplazja układu szkieletowego (a więc grupa chorób o podłożu genetycznym, która charakteryzuje się nieprawidłowym wzrostem oraz budową kości i chrząstek) dotyka ludzi i zwierzęta domowe, jednak bardzo rzadko można zaobserwować ją u dzikich zwierząt.

– Niestety, by stwierdzić, dlaczego żyrafa ma tak niewielkie rozmiary, konieczne byłoby wykonanie badań genetycznych. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że to karłowaty osobnik – opowiadał Fennessy.

a) prawidłowo rozwinięty młody dorosły z Ugandy, b) karłowaty samiec z Ugandy, c) karłowaty samiec z Namibii, © M. B. Brown, E. Wells

Organizacja sporządziła nagranie, na którym widać dorosłą żyrafę normalnego wzrostu, a także dużo niższego osobnika.

Zdaniem Fennessya niższe żyrafy mają dużo trudności w zdobywaniu pokarmu i najprawdopodobniej jest fizycznie niemożliwe, by mogły rozmnażać się ze zdrowymi żyrafami.

Gatunek cierpi

Przez ostatnie 30 lat liczba najwyższych ssaków świata spadła o około 40 procent. Szacuje się, że obecnie żyje ich około 111 tysięcy. Wszystkie gatunki uważa się za „narażone na wyginięcie”.

– Te zwierzęta są w niebezpieczeństwie. Nazywamy to cichym wymieraniem – powiedział Fennessy i dodał, że przyczyną malejących populacji mogą być utrata i fragmentacja siedlisk, rosnąca populacja ludzi, większe zagospodarowywanie terenu gruntami rolnymi, kłusownictwo i zmiany klimatu.

Powiedział jednak, że widać, iż podjęte w ubiegłych latach wysiłki na rzecz ochrony żyraf dają rezultaty.

 

 

Źródło: Reuters

 

 

0 0 votes
Article Rating