Uznany brazylijski pianista Joao Carlos Martins, który wcześniej stracił możliwość poruszania palcami, zagrał swoje ukochane sonaty Bacha na fortepianie. Pomogły mu w tym bioniczne rękawiczki, wydrukowane za pomocą drukarki 3D.

Kiedy pokazano mi te rękawiczki – żartowałem, że one nadają się raczej do boksu, a nie do gry na pianinie – przyznał 80-letni artysta, który w tragicznych okolicznościach stracił możliwość poruszania palcami. Martins padł ofiarą złodzieja. Napastnik uderzył pianistę w głowę metalową rurą. W wyniku napadu Joao Carlos Martins stracił m.in. władzę nad prawym ramieniem. Artystę poddano w sumie 24 zabiegom. Jednak dopiero technologia pozwoliła mu wrócić do grania.

Specjalne, bioniczne rękawiczki umożliwiły mu zagranie ulubionych sonat Bacha, za pomocą 10 palców. Do stworzenia rękawiczek wykorzystano technologię drukarek 3D.

W 1965 roku muzyk uszkodził nerw w ramieniu. Później ucierpiał po tym, jak złodziej uderzył go w głowę metalową rurą. W 2000 roku musiał całkowicie zrezygnować z grania. Od tej pory pracował wyłącznie jako dyrygent.

W 2020 roku przeszedł na emeryturę. Przez lata był poddany 24 operacjom, które miały złagodzić ból wywołany chorobą zwyrodnieniową i serią wypadków.

Projektant Ubiratã Bizarro Costa stworzył specjalnie dla niego bioniczne rękawice, które podnoszą palce Martina po naciśnięciu klawiszy. Do tej pory mógł jedynie uderzać powoli w klawisze kciukami i czasem palcami wskazującymi.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak pianista, przy pomocy rękawic, po raz pierwszy od 20 lat mógł zagrać. Muzyk powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, mimo tego, że musi od początku uczyć się uderzać w klawisze. ” Po utracie narzędzia, jakim były dla mnie ręce, gdy nie mogłem grać na pianinie, czułem się tak, jakby w mojej klatce piersiowej coś umarło” – mówił.

„Zrobiłem pierwsze modele na podstawie zdjęć jego dłoni, ale te były dalekie od ideału. Podszedłem do mistrza po koncercie w moim rodzinnym mieście. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rękawice nie będą działać, ale później zaprosił mnie do swojego domu, abym rozwinął projekt” – wspomina z kolei projektant. Doskonały model udało się stworzyć po kilku miesiącach.

 

1976 rok

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating