To prawdziwy przełom i pierwszy taki przypadek w historii. Amerykańscy lekarze, przy pomocy chipa, pomagają sparaliżowanemu pacjentowi odzyskać sprawność.

Dzięki mikrochipowi w mózgu pominęli rdzeń kręgowy i przywrócili sparaliżowanemu kontrolę ręki

Ian ma 24 lata. Sześć lat temu wskoczył „na główkę” do oceanu i uderzył w dno. Jego rdzeń kręgowy został nieodwracalnie uszkodzony. Od tego czasu jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Nie ma kontroli nad swoimi dłońmi.

 

Udany eksperyment

Ale dwa lata temu pojawiła się szansa na ratunek. Ian zdecydował się na eksperymentalną terapię w Ohio, która miała pozwolić na elektroniczne ominięcie rdzenia kręgowego. – Wszczepiliśmy mu do mózgu niewielki mikrochip, podłączony do elektrod. To bardzo małe urządzenie, wielkości główki od szpilki – tłumaczy Ali Rezai, dyrektor Centrum Neuromodulacji Uniwersytetu w Ohio.

Ale wszczepienie chipa to jedno, a nauka kontroli nad kończynami przy pomocy myśli to zupełnie coś innego. Ian ćwiczył przez 15 miesięcy. W tym czasie odbudował mięśnie ręki i ponownie nauczył się je kontrolować. Efekty zaskoczyły nawet naukowców. – On nie tylko porusza rękami przy pomocy myśli, ale wykonuje coraz bardziej skomplikowane operacje: podnosi filiżankę, używa karty kredytowej, wyjmuje portfel. Niedługo będzie mógł grać w gry komputerowe – mówi Rezai.

A sam pacjent nie ukrywa, że dla niego sukces terapii oznacza szanse na normalne życie. – Teraz moje ruchy są naprawdę płynne, prawie tak jak przed wypadkiem. Myślę o czymś, a moja dłoń wykonuje ruch – mówi Ian.

Nowa nadzieja

System znany jako NeuroLife wciąż jest w fazie testów i upłynie wiele lat zanim stanie się dostępny dla szerokiego grona pacjentów. Naukowcy nie ukrywają jednak optymizmu. – Dzięki nowoczesnej technologii i wysiłkom naszego zespołu Ian może teraz przy pomocy mózgu kontrolować swoje ręce. Może robić co tylko chce, po prostu myśli, a jego dłonie wykonują ruch – zaznacza Rezai.

Przypadek Iana, pierwszej osoby, której wszczepiono ten chip, daje nadzieję, że neurologia znajdzie sposób na pomoc osobom, dla których nie było do tej pory szans.

 

Źródło: tvn24bis.pl
0 0 vote
Article Rating