Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył w Kijowie w trakcie rozmów z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że KE przeznaczy 110 mln euro na projekty związane z zabezpieczeniem elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. 25 lat temu doszło w niej do wybuchu reaktora.

Barroso przyjechał na Ukrainę, by wziąć udział w konferencji międzynarodowej „25 lat po katastrofie czarnobylskiej. Bezpieczeństwo przyszłości” oraz w konferencji darczyńców, którzy składają się na budowę nowego sarkofagu nad uszkodzonym w 1986 roku reaktorem czarnobylskiej elektrowni.

25-lecie katastrofy w Czarnobylu

W rozpoczynających się we wtorek obchodach 25-lecia katastrofy uczestniczyć będzie ponad 50 zagranicznych delegacji, pięciu premierów i prezydentów, w tym polski prezydent Bronisław Komorowski.

Do Kijowa przybędzie także m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano.

Skażenie 100 tys. kilometrów kwadratowych

Wybuch czwartego reaktora elektrowni w Czarnobylu, do którego doszło 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać 9 tysięcy.

Źródło: ant\mtom – tvn24.pl

 

Strona poświęcona elektrowni w Czarnobylu – ciekawe informacje: http://www.czarnobyl1986.pl/fakty-o-czarnobylu/katastrofa-czarnobylska

0 0 votes
Article Rating