Historyczny start pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbędzie się 19 maja o godzinie 08.55 GMT (10.55 naszego czasu) – informuje NASA oraz firma SpaceX.

Falcon wyniesie na orbitę Dragona z dostawami dla ISS

Dragona, który ma zostać wystrzelony z Przylądka Canaveral rano, na orbitę wyniesie w rakieta Falcon. Jest to lot testowy, ale przy okazji statek zawiezie kosmonautom na ISS transport żywności. Po 21 dniach Dragon ma wrócić na Ziemię.

 

Zbudowany przez prywatną firmę SpaceX Dragon początkowo miał zostać wystrzelony 30 kwietnia. Start przełożono jednak na 7 maja, a później na 19.

50 milionów i współpraca z NASA

Współpraca z prywatnymi firmami uwolni NASA od korzystania z rosyjskich Sojuzów i kosmodromu w kazachskim Bajkonurze, co jednorazowo kosztuje Agencję ok. 50 mln dolarów.

Wylot kapsuły skonstruowanej przez SpaceX nie ozanacza, że firma ta ma wyłączność na współpracę z NASA. Agencja wybrała do współpracy także firmę Orbital Science Corporation. W jej przypadku na rok 2012 planowane są trzy testowe starty rakiety Antares (Taurus II).

Obejrzyj start na żywo

 

Aktualizacja 11:00

 

Oczekiwany z wielkim napięciem przełomowy start prywatnej rakiety z Cape Canaveral skończył się na płomieniach i dymie. Po uruchomieniu silników głównych Falcona-9 komputery wykryły nieprawidłowość w działaniu rakiety i anulowały odpalenie. Rakieta ma docelowo dostarczyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) statek z zaopatrzeniem. Ten testowy lot ma ogromne znaczenie dla NASA i całego dynamicznie rozwijającego się amerykańskiego prywatnego przemysłu komicznego.

Do historycznego startu miało dojść około godziny 10.50 czasu polskiego z umieszczonego na Florydzie kosmodromu NASA. Wszystko szło perfekcyjnie do dosłownie ostatniej sekundy. Problem wystąpił po zapłonie silników głównych, które zaczęły pracować z mocą jałową. Sekundę później komputery rakiety nakazały wzrost ciągu do maksymalnego, aby oderwać się od platformy startowej. W tym samym momencie czujniki wykryły nadmierny wzrost ciśnienia w jednym z silników i automatycznie przerwały start.

Rakieta w żaden sposób nie ucierpiała. Technicy będą musieli teraz dokładnie ją przebadać i usunąć źródło problemu. Nie wiadomo, ile może to zająć. Następny dogodny termin startu to 22 maja. Jeśli problem będzie większy niż na przykład wadliwy czujnik, to naprawa może zająć jednak więcej czasu.

Zarówno firma SpaceX jak i NASA powtarzały przed startem, iż sobotni lot jest tylko i aż testem. To pierwszy raz, kiedy zbudowana przez prywatną firmę rakieta miała wynieść na orbitę prywatnie wybudowany statek kosmiczny, który następnie wróci na ziemię. Ze względu na złożoność takiej operacji, wiele rzeczy może pójść źle. Dotychczas przeprowadzono dwa testy Falcona-9 i jeden Dragona, które zakończyły się powodzeniem.

Źródło: PAP, EPA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating