Planetoida o średnicy 400 metrów przeleci w pobliżu Ziemi z wtorku na środę 8/9 listopada 28 minut po północy czasu polskiego, ale niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone – poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Jeśli chcecie wypowiedzieć się na ten temat, zapraszam na Forum.LosyZiemi.pl

Planetoida waży około 55 milionów ton

 

Do przelotu planetoidy pozostało:

– Trajektoria planetoidy 2005 YU55 jest bardzo dobrze znana dzięki wcześniejszym obserwacjom optycznym oraz radarowym i nie istnieje żadne ryzyko kolizji tego obiektu z Ziemią lub Księżycem – oświadczył na czacie internetowym magazynu „Science” ekspert NASA Don Yeomans.

 

Według obliczeń, asteroid minie Ziemię w odległości około 325 tys. kilometrów, czyli mniejszej niż orbita Księżyca z prędkością 50 tys. kilometrów na godzinę. Po raz ostatni tak duży obiekt kosmiczny znalazł się w pobliżu naszej planety w 1976 roku.

2005 YU55 regularnie pojawia się w okolicy Ziemi i dlatego obiekt ten jest zaliczany przez naukowców do grupy NEO, czyli „obiektów bliskich Ziemi” (od ang. Near-Earth Objects) oraz grupy PHO, czyli „potencjalnie niebezpiecznych obiektów” (od ang. Potentially Hazardous Object). Przelot 9 listopada będzie największym zbliżeniem w ciągu ostatnich 200 lat.

Przelot 2005 YU55 będą mogli śledzić także amatorzy, którzy mają teleskopy o średnicy zwierciadła głównego równej co najmniej 15 cm.

 

WikiPedia:

2005 YU55 – planetoida klasy C z grupy Apolla (NEO, PHA) odkryta w grudniu 2005 roku. Jej średnicę oszacowano na ok. 400 metrów, pomimo, że w swoim ruchu przecina orbitę Ziemi, badania jej orbity wskazują, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia przez przynajmniej następne 100 lat.

Źródło: NASA, wikipedia.org, wiadomosci.wp.pl
0 0 vote
Article Rating