Dziś w nocy w całej Polsce będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie widoczne od godz. 1 do 2.30.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Tej nocy na niebie będziemy mogli oglądać ciekawe zjawisko astronomiczne. Jak wyjaśnił Karol Wójcicki, nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca. Oznacza to, że Księżyc schowa się w półcieniu Ziemi, ale nie pojawi się w jej cieniu głównym. Cień główny to miejsce znajdujące się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z którego Słońce jest całkowicie niewidoczne. Z kolei stożek półcienia to miejsce, z którego tylko część Słońca jest widoczna, a pozostała część jest zasłonięta przez Ziemię.

Efektem tej sytuacji będzie pociemnienie tarczy Księżyca w jej górnej części.

Wójcicki zaznaczył, że gdybyśmy znajdowali się na Księżycu, widoczne byłoby zaćmienie Słońca, ponieważ Ziemia znajduje się teraz pomiędzy Słońcem a Księżycem.

 

Kiedy i gdzie podziwiać zaćmienie?

Dziś w nocy zaćmienie będzie widoczne gołym okiem, ale zmiany będą zachodziły bardzo wolno. Księżyc od godz. 23.34 powoli będzie robił się ciemniejszy. Zjawisko będzie dobrze widoczne od godz. 1 do 2.30. Maksimum zjawiska przypadnie na godz. 1.43. Zaćmienie zakończy się o godz. 3.53.

Pociemnieje lewa, górna ćwiartka Księżyca.

To interesujące zjawisko astronomiczne będzie można oglądać w całej Polsce, oczywiście jeśli nie przeszkodzą nam chmury. Co więcej – zaćmienie będą mogli podziwiać ludzie prawie na całej Ziemi. Jedynie w Oceanii i Australii nie będzie ono widoczne.

 

Źródło: tvnmeteo, CNN
0 0 votes
Article Rating