W Kanadzie na niebie zalśniły światła północy. Patrzcie w niebo w sylwestrową noc, a może i Wam uda się ujrzeć zorzę polarną.

Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -2

W nocy z 30 na 31 grudnia na niebie w Ameryce Północnej zalśniła zorza polarna. Widziano ją w Kanadzie m.in. w okolicach Seattle.

Bądźcie czujni, ponieważ także w sylwestrową noc na niebie, nawet w Polsce, może pojawić się zorza.

Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -3

Aktywne Słońce

Do koronalnego wyrzutu masy o klasie M doszło na Słońcu w poniedziałek 28 grudnia.

Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -9

Burza geomagnetyczna

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

– Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach – na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki – poruszając się po liniach pola magnetycznego – dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu – wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -10 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -8 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -7 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -6 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -5 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -4 Dzisiejsze zorze polarne w pobliżu bieguna -1

Index KP osiągnął poziom 6 i spadł do 4, po czym znów się zaczyna zwiększać.

Kp 2015.12.31_2

Aktualnie

Aktualnie 21:30

Index można obserwować w dziale pomiarów w LosyZiemi oraz chwilowy w tym serwisie.

Żeby w Polsce można było zobaczyć zorzę polarną, Index Kp musi osiągnąć wartość minimum 7 dla północnych rejonów kraju i 8 dla południowych.

Index KP - mapa

Na Forum można obserwować rozwój wydarzeń.

Źródło: space.com, TVN Meteo
0 0 votes
Article Rating