Objawy starzenia się można cofnąć, cały proces starzenia odwrócić, przynajmniej do pewnego stopnia – przekonują na łamach czasopisma „Cell” naukowcy z Salk Institute. Wyniki ich badań pokazały, że okresowe pobudzanie ekspresji genów istotnych dla naszego rozwoju embrionalnego, ale potem nieczynnych, może odwrócić zmiany nieuchronnie pojawiające się w miarę upływu czasu. W laboratorium udało im się nie tylko odmłodzić komórki ludzkiej skóry, ale i przedłużyć myszom życie.

Marzenie o zachowaniu młodości, opóźnieniu starzenia się skóry i zmniejszenia zmarszczek towarzyszy ludziom zapewne już od stuleci, odkąd zaczęli żyć na tyle długo, by rzeczywiste skutki starzenia się obserwować. Teraz wydaje się, że to marzenie może zacząć się spełniać. Tak przynajmniej twierdzą badacze z Gene Expression Laboratory Instytutu Salk, którzy ogłosili właśnie odkrycie metody, jak można to zrobić. Nasze badania pokazują, że proces starzenia nie musi zawsze przebiegać w jednym kierunku – mówi szef zespołu, prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte. Jest w nim pewna plastyczność i z pomocą ostrożnej manipulacji można sprawić, że zacznie się cofać – dodaje.

Badacze z La Jolla w Kalifornii postanowili skorzystać z tak zwanej metody reprogramowania komórek, która pozwala cofać dorosłe komórki do fazy tak zwanych indukowanych komórek pluripotencjalnych (iPSC), które potem mogą – mnożąc się – tworzyć różne tkanki ciała. Metodę tę wymyślił jeden z laureatów nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2012 roku, Shinya Yamanaka, a zestaw genów, które pozwalają do owego cofnięcia się w czasie doprowadzić nazywa się czynnikami transkrypcyjnymi Yamanaki.

Naukowcom z Salk Institute nie zależało na cofaniu komórek do fazy iPSC, ale na ich odmłodzeniu. W tym celu poddali je działaniu czynników transkrypcyjnych tylko okresowo, przez pewien czas. Chcieli sprawdzić, czy takie postępowanie poprawi stan zdrowia myszy, wydłuży ich życie, a równocześnie pozwoli uniknąć procesów powstawania nowotworów, które towarzyszą stałemu działaniu czynników Yamanaki. Okazało się, że tak.

Autorzy pracy postanowili przeprowadzić doświadczenia na myszach cierpiących na genetyczną chorobę zwaną progerią, które podobnie, jak u ludzi prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu. Najpierw eksperymentowano na linii komórek skóry pobranych od myszy z progerią. Okazało się, że podanie im czynników transkrypcyjnych przez krótki czas cofało objawy starzenia, pozostawały komórkami skóry tyle, że nieco młodszymi.

Sukces ośmielił badaczy, by spróbować tej metody na żywych myszach. Rezultaty okazały się niezwykłe, cierpiące na progerię myszy, po poddaniu serii zabiegów polegających na podaniu czynników Yamanaki, myszy wyglądały młodziej, były zdrowsze, a potem żyły nawet o 30 procent dłużej. Na ostatnim etapie prowadzono eksperymenty ze zdrowymi myszami, u których po terapii udało się zaobserwować opóźnienie efektów starzenia. Poległo to w tym przypadku na skróceniu czasu regeneracji trzustki i tkanki mięśniowej tak, jakby mysz była faktycznie młodsza.

Komórki mięśniowe myszy, starzejące się (po lewej) i odmłodzone (po prawej) /Salk Institute /materiały prasowe

Te doświadczenia pokazały badaczom, że procesy starzenia się przebiegają prawdopodobnie w oparciu o mechanizmy epigenetyczne i nie można wykluczyć, że właśnie blokując te mechanizmy, będzie je można opóźnić. To oznaczałoby, że próby cofnięcia procesów starzenia się nie wymagałyby podawania samych czynników transkrypcyjnych, ale być może tylko pewnych substancji związanych z aktywnością tych czynników. To otworzyłoby drogę do faktycznego tworzenia… eliksiru młodości.

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating