Od wtorkowego poranka 23 marca Kanał Sueski jest zablokowany. Kontenerowiec Ever Given ustawił się w poprzek i osiadł na mieliźnie. Aby pokazać ogrom tego statku, zestawiliśmy jego długość ze znanymi budowlami.

Kontenerowiec Ever Given, który zablokował we wtorek Kanał Sueski, ma 1312 stóp, czyli 399,9 metra długości. Jest szeroki na 59 metrów.

Ogrom tego statku widać, gdy zestawi się go ze znanymi budowlami. Gdyby Ever Given ustawić pionowo, byłby ponad cztery razy wyższy od nowojorskiej Statui Wolności (93 metry) i ponad półtora razy wyższy niż warszawski Pałac Kultury i Nauki (237 metrów). Przewyższyłby również mierzącą 324 metry paryską Wieżę Eiffla.

43 metry brakowałby kontenerowcowi do końca iglicy Empire State Building, jednego z symboli Nowego Jorku.

Zablokowany Kanał Sueski

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie w poprzek jednopasmowego odcinka południowego kanału we wtorek rano po tym, jak stracił zdolność manewrowania przy silnym wietrze i burzy pyłowej.

Przez Kanał Sueski dziennie przepływają dobra o szacowanej wartości około 9,6 miliarda dolarów (około 37,7 miliarda złotych) – informuje portal telewizji BBC, powołując się na dane ekspertów z branżowej gazety „Lloyd’s List”.

 

Statek blokuje ruch w obu kierunkach kanału, którym między Europą i Azją transportowane są ropa, zboża i inne towary. W czwartek podjęto pierwszą próbę oswobodzenia kontenerowca. Próbowano tego dokonać przy użyciu ośmiu holowników. Próba zakończyła się jednak porażką.

Kilkadziesiąt statków, w tym inne duże kontenerowce, a także tankowce z ropą i gazem oraz masowce przewożące zboże, zgromadziło się na obu końcach kanału, tworząc jeden z największych korków żeglugowych, jakie widziano od lat – podaje Agencja Reutera.

 

Zablokowany Kanał Sueski
PAP/Maciej Zieliński

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating