Zaginął samolot pasażerski linii EgyptAir z 66 osobami na pokładzie. Maszyna leciała z Paryża do Kairu. Po raz ostatni radary zarejestrowały Airbusa A320 nad Morzem Śródziemnym, po wejściu przez niego w przestrzeń powietrzną Egiptu. Według anonimowych przedstawicieli egipskich władz lotniczych, cytowanych przez Associated Press, samolot się rozbił. W oficjalnym oświadczeniu władze w Kairze stwierdziły jednak, że jest za wcześnie, by to potwierdzić.

Airbus A320 - EgyptAir

11:07

Francuska żandarmeria nie wyklucza hipotezy zamachu terrorystycznego. Przesłuchane zostaną wszystkie osoby, które miały dostęp do Airbusa A320 na paryskim lotnisku de Gaulle’a – donosi korespondent RMF FM Marek Gładysz. Równocześnie jednak żandarmeria ostrzega, że śledztwo może być wyjątkowo trudne – okazało się bowiem, że maszyna przebywała w paryskim porcie tylko przez półtorej godziny. Wcześniej tego dnia odbyła zaś loty pomiędzy Kairem, stolicą Tunezji Tunisem i stolicą Erytrei Asmarą. W praktyce w każdym z tych miast ktoś mógł umieścić na jej pokładzie ładunek wybuchowy.

 

10:55

Do akcji poszukiwawczej dołączyło już ponad 8 statków handlowych – donosi Marine Traffic:

Egipt - Zaginął samolot linii EgyptAir -4

10:51

Agencja AFP cytuje anonimowe źródło w greckim lotnictwie, według którego Airbus A320 spadł do morza w odległości około 130 mil morskich od greckiej wyspy Karpathos.

Przypomnijmy: wcześniej źródło w greckim resorcie obrony donosiło o relacji kapitana statku handlowego, który mówił o „płomieniach na niebie” widocznych w takiej właśnie lokalizacji.

 

10:33

Na stronach Flightradar24 można prześledzić dokładną trasę przelotu airbusa z uwzględnieniem aktualnych danych lotu:

Egipt - Zaginął samolot linii EgyptAir -3

 

10:26

Flightradar24 opublikował mapę z oznaczeniem trasy pokonanej przez Airbusa A320 aż do punktu, w którym po raz ostatni zarejestrował maszynę:

Egipt - Zaginął samolot linii EgyptAir -2

10:22

Do akcji poszukiwawczej wysłane zostały samoloty i okręty egipskie, francuskie i greckie.

Serwis Marine Traffic opublikował zdjęcie przedstawiające trasy jednostek zaangażowanych w poszukiwania:

Egipt - Zaginął samolot linii EgyptAir

10:07

„Nie wygląda na to, żeby to była przyczyna techniczna, bo jednak jakieś informacje od załogi by były” – mówi RMF FM kapitan Jan Czyżewski, wieloletni szef pilotów EuroLotu.

Według niego, poszukiwanie szczątków samolotu nie powinno być trudne, bowiem do przeszukania jest stosunkowo niewielki obszar.

09:55

Według francuskich ekspertów, fakt, że nie potwierdziła się informacja o wysłaniu przez załogę airbusa sygnału alarmowego (dementi wystosowało egipskie wojsko), oznacza, że zdecydowanie powraca hipoteza o eksplozji na pokładzie – a ściślej mówiąc: o zamachu terrorystycznym.

09:51

Francuskie media przypominają, że jeden z szefów francuskich służb specjalnych ostrzegał niedawno, iż islamscy terroryści chcą zmienić strategię i zamiast dokonywać samobójczych zamachów będą ukrywać w miejscach publicznych i w środkach transportu ładunki wybuchowe.

09:47

Premier Egiptu na pytanie, czy mogło dojść do zamachu terrorystycznego, odpowiedział, że nie można wykluczyć żadnej opcji.

09:26

Egipskie wojsko zaprzecza w oświadczeniu, jakoby odebrało od zaginionego samolotu sygnał alarmowy.

09:22

Egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego w oświadczeniu: Jest za wcześnie, by potwierdzić, że airbus się rozbił.

08:57

Hipoteza o tym, że samolot się rozbił, została potwierdzona – takie informacje od anonimowych przedstawicieli egipskich władz lotniczych przekazuje agencja Associated Press. Według jej źródeł, obecnie trwają już jedynie poszukiwania wraku maszyny.

08:37

Agencja Associated Press cytuje egipskie władze lotnicze: Airbus A320 rozbił się.

 

08:28

Polski MSZ: na pokładzie Airbusa A320 nie było Polaków.

08:21

Egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego: Egipskie wojsko odebrało od samolotu sygnał alarmowy o godzinie 02:26.

Wcześniej linie EgyptAir podawały, że maszyna zniknęła z radarów o 02:30.

08:19

Szef greckiego lotnictwa cywilnego: Airbus zniknął z radarów 2 minuty po opuszczeniu greckiej przestrzeni powietrznej. Greccy kontrolerzy lotu rozmawiali z pilotem airbusa, kiedy maszyna znajdowała się nad grecką wyspą Kea – nie raportował o żadnych problemach.

08:07

Źródło w greckim resorcie obrony: władze sprawdzają relację kapitana statku handlowego, według którego w odległości około 130 mil morskich na południe od wyspy Karpatos, położonej między Kretą i Rodos, na niebie widoczne były płomienie.

07:57

Jak podał na Twitterze EgyptAir, na liście pasażerów airbusa było: 15 Francuzów, 30 Egipcjan, 2 Irakijczyków oraz po jednym obywatelu: Wielkiej Brytanii, Belgii, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Czadu, Portugalii, Algierii i Kanady.

07:51

Przedstawiciel EgyptAir: Airbus A320 zniknął z radarów o godzinie 02:30, znajdując się około 280 km od wybrzeża Egiptu. W Kairze miał wylądował o 03:15.

07:45

Jak donosi korespondent RMF FM w Paryżu Marek Gładysz, francuscy specjaliści sugerują, że mogło dojść do zamachu terrorystycznego- według nich, najbardziej zastanawiający jest fakt, że samolot tak nagle zniknął z ekranów radarów, zbliżając do Kairu.

07:11

EgyptAir uruchomił bezpłatne infolinie dla bliskich pasażerów zaginionego airbusa: 080077770000 dla dzwoniących z telefonów stacjonarnych w Egipcie oraz +202 25989320 dla dzwoniących z telefonów komórkowych w Egipcie i z zagranicy.

07:08

Egipska gazeta rządowa „Ahram”: Airbus A320 po raz ostatni skontaktował się na 10 minut przed planowanym lądowaniem. Przed zniknięciem pilot nie wysłał sygnału alarmowego.

07:03

Przedstawiciel egipskich władz lotniczych poinformował, że zaginiony samolot najprawdopodobniej wpadł do morza.

06:59

Maszyna, którą wyprodukowano w 2003 roku, miała wylądować w Kairze o godzinie 03:05. Zniknęła z radarów o 02:45.

06:57

EgyptAir: Pilot zaginionej maszyny miał wylatanych 6275 godzin, w tym 2101 na Airbusie 320. Drugi pilot wylatał 2766 godzin.

06:55

EgyptAir podaje nowe informacje nt. liczby osób na pokładzie Airbusa A320: 56 pasażerów, w tym dziecko (nie sprecyzowano wieku) i dwoje niemowląt, 7 członków załogi i 3 przedstawicieli personelu bezpieczeństwa.

06:33

Przedstawiciel francuskiego lotniska: Samolot nie wylądował – to wszystko, co możemy w tej chwili powiedzieć.

06:17

Samolot wystartował z Paryża o godzinie 23:09 (numer lotu MS804). Na pokładzie znajdowało się 59 pasażerów i 10 członków załogi. Po raz ostatni maszyna została zarejestrowana przez radary, gdy leciała nad Morzem Śródziemnym, 16 km po wejściu w egipską przestrzeń powietrzną.

05:47

Linie lotnicze EgyptAir poinformowały na Twitterze o zniknięciu z radarów Airbusa A320 z 69 osobami na pokładzie. Maszyna zmierzała z Paryża do Kairu.

 

Źródło: PAP, rmf24, google
0 0 votes
Article Rating