W Egipcie znaleziono fragmenty posągów dwóch starożytnych faraonów. Egipsko-niemiecka ekspedycja odkryła fragmenty rzeźb na terenie obecnego Kairu, niedaleko ruin świątyni Ramzesa II.

Archeolodzy z Egiptu i Niemiec odkryli ogromny, ośmiometrowy posąg, wykonany z kwarcytu, który był zanurzony w wodzie gruntowej w slumsach Kairu. Znalezisko najprawdopodobniej przedstawia czczonego faraona Ramzesa II, który rządził Egiptem ponad 3 tysiące lat temu.

Jedno z najważniejszych odkryć w historii

Odkrycia, które okrzyknięto przez Ministerstwo Starożytności jednym z najważniejszych w historii, dokonano w starożytnym mieście Heliopolis, które znajduje się we wschodniej części obecnego Kairu, w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II.

Ramzes II, znany również jako Ramzes Wielki, był najsilniejszym i jednym z najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu. Był trzecim faraonem z XIX dynastii, synem i następcą Seti I. Rządził od 1279 do 1213 roku p.n.e.

– Znaleźliśmy popiersie posągu i dolną część głowy, a teraz usunęliśmy głowę i odkryliśmy koronę, prawe ucho i fragment prawego oka – powiedział minister Ministerstwo Starożytności Khaled al-Anani.

W czwartek archeolodzy razem z urzędnikami, lokalnymi mieszkańcami i przedstawicielami mediów byli świadkami tego, jak koparka wyciągnęła głowę posągu z wody.

Posąg innego faraona

Wspólna egipsko-niemiecka wyprawa odkryła również fragment innej statuy. Była to górna część wapiennego posągu naturalnej wielkości faraona Seti II, wnuka Ramzesa II. Część, którą znaleziono miała 80 cm długości.

Świątynia w Heliopolis została założona przez Ramzesa II, co zdaje się potwierdzać fakt, że znaleziony posąg przedstawia właśnie tego faraona. Była to jedna z największych świątyń w Egipcie, jednak została zniszczona w czasach grecko-rzymskich.

Archeolodzy chcą odtworzyć posągi

Eksperci będą teraz próbować wyodrębnić pozostałe fragmenty obu rzeźb, by móc je odtworzyć. Jeżeli im się to uda, a informacja o tym, że jeden z posągów przedstawia Ramzesa II, rzeźba zostanie przeniesiona do wejścia Wielkiego Muzeum Egipskiego i zostanie pokazana w 2018 roku.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating