Liczba ofiar śmiertelnych zjadliwego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC wzrosła do 43 – poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha.

W Niemczech z powodu tej bakterii zmarły już 42 osoby, z czego trzy w ciągu ostatniej doby. Jedyną ofiarą śmiertelną bakterii poza Niemcami jest mieszkanka Szwecji, która przebywała wcześniej na północy Niemiec.

Instytut im. Roberta Kocha podał, że odnotowano dotąd 3 688 zakażeń bakterią, z czego w 823 przypadkach wystąpiły powikłania w postaci zespołu hemolityczno-mocznicowego.

Szukanie początku

Niemieckie władze potwierdziły w miniony weekend, że źródłem epidemii są kiełki hodowane w gospodarstwie ogrodniczym w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Nadal nie ustalono, jak doszło do zanieczyszczenia kiełków bakterią. Pałeczki okrężnicy EHEC wykryto w strumieniu Erlenbach, który przepływa kilkaset metrów od gospodarstwa. Możliwe, że bakterie dostały się do upraw stamtąd. Nie stwierdzono jak został zakażony strumień.

Federalny Instytut Oceny Ryzyka zaleca powstrzymanie się od spożywania wszelkich kiełków, także z własnej hodowli, gdyż zanieczyszczone mogą być już nasiona.

 

Źródło: tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating