Wstępne badania potwierdziły, że wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC – poinformowały w niemieckie władze. Z opublikowanego przez Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) w Sztokholmie bilansu wynika, że liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie do 22, z czego 21 w Niemczech.

Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann powiedział na konferencji prasowej, że także kiełki innych roślin z gospodarstwa ekologicznego w regionie Uelzen między Hamburgiem a Hanowerem są podejrzane. Dotyczy to łącznie 18 różnych mieszanek kiełków, w skład których wchodzą m.in. kiełki różnych odmian groszku, fasoli i rzodkiewki.

Lindemann przestrzegł ludzi przed spożywaniem kiełków do czasu następnego komunikatu. Powiedział, że ostateczne wyniki testów będą znane w poniedziałek. Dodał, że władze nie wykluczają także innych możliwych źródeł zakażenia i zaapelował do Niemców, by nie jedli pomidorów, ogórków i sałaty.

Minister oświadczył, że farmę zamknięto, a całą jej produkcję wycofano. Dodał, że co najmniej jeden z pracowników gospodarstwa zaraził się bakterią EHEC.

Wzrost zachorowań

Według ECDC ogółem w państwach Unii Europejskiej stwierdzono 1605 przypadków zakażenia enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) i 658 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który ta bakteria może wywołać. Przytłaczającą większość przypadków zarejestrowano w Niemczech: 1536 zarażenia EHEC i 627 HUS.

Kolejne przypadki zakażenia

W niedzielę odnotowano 328 nowych przypadków EHEC i 107 – HUS. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, najwięcej w ciągu doby nowych przypadków przybyło w Niemczech: 323 EHEC i 107 HUS. ECDC informuje jednak także o nowych przypadkach zakażenia w Wielkiej Brytanii i Danii.

Szwecja powiadomiła o wykryciu nowego przypadku infekcji EHEC już po opublikowaniu raportu przez Centrum. Tym samym w Szwecji zainfekowanych EHEC jest 47 osób – podał szwedzki instytut chorób zakaźnych.

Źródło: tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating