Uaktywnił się jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecieCotopaxi. Z tego powodu prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił stan wyjątkowy. Ewakuowano też kilkuset mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości.

Ekwador - Ogłoszono stan wyjątkowy, budzi się wulkan Cotopaxi

Ograniczono dostęp do parku narodowego otaczającego wulkan i wydano zakaz wspinaczek na szczyt, popularny wśród alpinistów.

Wulkan Cotopaxi znajduje się w odległości ok. 45 na południe od Quito i ma 5.987 km wysokości. Jego, ośnieżony zazwyczaj, wierzchołek dobrze widać ze stolicy.

Erupcje pyłu i gazów rozpoczęły się w ubiegły piątek, a chmury pyłu wulkanicznego osiągnęły wysokość ponad 5 km. Pył pokrył drogi, domy, pola i samochody w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, dotarł też do stolicy. W sobotę nastąpiły kolejne erupcje.

Cotopaxi uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie bowiem jego pokryte lodem zbocza powodują błyskawiczne schodzenie lawin skalnych i ziemnych. Ostatni duży wybuch tego wulkanu wydarzył się w 1877 r.

Cotopaxi – czynny wulkan, jeden z najwyższych na świecie (5897 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Leży w paśmie Kordyliery Środkowe w Andach, w północnej części Ekwadoru, na południowy wschód od stolicy kraju Quito. Jest drugim co do wysokości szczytem tego kraju. Granica wiecznego śnieguznajduje się na wysokości około 4750 m n.p.m.

Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód, ok. 500 m z północy na południe oraz głębokość ponad 360 m. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1975 roku.

Szczyt został po raz pierwszy zdobyty 28 listopada 1872 r. Dokonali tego A. M. Escobar i W. Reiss. W roku 1972 alpiniści zPolski i Czechosłowacji zeszli po raz pierwszy na dno krateru, blisko 350 m poniżej szczytu. Wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Cotopaxi o powierzchni 334 km². Żyje tam m.in. niedźwiedź, lama, wilk, lis, puma, kozioł śnieżny, kondor iorzeł. Na zboczach Cotopaxi, na wysokości około 4800 m n.p.m., znajduje się schronisko Refugio Jose Ribas.

 

WikiPedia.pl
Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating