Coraz niebezpieczniej robi się w okolicy wulkanu Reventador (Ekwador). W obawie o życie mieszkańców władze podwyższyły tam stopień zagrożenia i zalecają, by nie udawać się w okolice krateru.

Ekwadorskie służby zarządzania kryzysowego zdecydowały o podwyższeniu alertu w okolicy wulkanu Reventador. Do czwartku obowiązywał tam żółty alert, obecnie – pomarańczowy.Ewentualny wybuch byłby największym zagrożeniem dla mieszkańców prowincji Napo, Sucumbíos, Orellana i Pichincha.

Służby ratunkowe gotowe do akcji

– Podwyższenie alertu w określonych regionach kraju powoduje, że tamtejsze służby ratunkowe cały czas utrzymywane są w pogotowiu i w każdej chwili gotowe są do natychmiastowego działania – zaznaczył przedstawiciel władz.

Ze względu na to, że w okolicy krateru odnotowywanych jest coraz więcej wstrząsów i zaobserwować można pojedyncze wybuchy, mieszkańcom zaleca się nie przebywać w jego okolicy.

Jak dotąd największa erupcja wulkanu Reventador miała miejsce w 2002 roku. Wówczas chmura wydostającego się pyłu sięgnęła wysokości 17 km, a lawa wypłynęła na odległość 7 km od stożka.

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating