W sobotę w Teksasie doszło do “masowej strzelaniny” – podała agencja Associated Press. Uzbrojony napastnik otworzył ogień w jednym z supermarketów w mieście El Paso. O zajściu został powiadomiony prezydent USA Donald Trump. Jak informują lokalne władze, 20 osób zginęło, a 26 zostało rannych. Policja zatrzymała już napastnika. To 21-letni Patrick Crusius, mieszkaniec Teksasu.

Strzały padły w jednym z supermarketów sieci Walmart w okolicy centrum handlowego Cielo Vista w El Paso.

Według najnowszego bilansu, który podają służby, zginęło 20 osób, a 26 zostało rannych. Może on jednak wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w stanie krytycznym. Wśród ofiar jest troje Meksykanów.

Ranni są w przedziale wiekowym od 2 do 80 lat.

Napastnik zatrzymany

Policja przekazała, że sprawca strzelaniny został zatrzymany. To 21-letni Patrick Crusius. – Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału, żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny – poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez.

Rzecznik powiedział też, że na obecnym etapie wykluczono możliwość współdziałania kilku sprawców.

W dochodzenie w sprawie strzelaniny jest też zaangażowane Federalne Biuro Śledcze, które koncentruje się na zbadaniu, czy nie doszło do przestępstwa na tle nienawiści etnicznej i rasowej.

Służby: sprawca przed atakiem opublikował manifest

Poinformowano także, że przed atakiem Crusius opublikował w internecie manifest, w którym stwierdza, że w Teksasie jest zbyt dużo latynoskich emigrantów.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele służb tłumaczyli, że tekst, który pozostawił napastnik, jest pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący w pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów.

 

Tuż przy granicy z Meksykiem

Miasto El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem. Supermarket, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej, we wschodniej części miasta. Często robią w nim zakupy imigranci.

Policja za pośrednictwem mediów zaapelowała, by Amerykanie zgłaszali wszelkie przejawy mowy nienawiści i pogróżki wobec mniejszości organom takim, jak prokuratura czy policja.

– To była masakra – powiedziała stacji CNN Veronica Escobar, która jest przedstawicielką tego regionu w Kongresie. Dodała też, że „liczba ofiar jest szokująca”.

Biały Dom przekazał, że prezydent Donald Trump został poinformowany o zdarzeniu oraz rozmawiał o nim z prokuratorem generalnym Williamem Barrem i gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem.

Następnie Trump na Twitterze odniósł się do dramatu w centrum handlowym.

„Nasze serdeczne myśli i modlitwy ślemy wraz z Melanią do wielkiego ludu Teksasu” – napisał.

Prezydent ocenił, że „strzelanina w El Paso była nie tylko wydarzeniem tragicznym, ale była też aktem tchórzostwa”.

„Wiem, że wraz ze mną wielu w tym Kraju potępia ten przepełniony nienawiścią czyn. Nie ma żadnego argumentu czy wymówki, która usprawiedliwiałaby kiedykolwiek zabijanie niewinnych ludzi” – napisał Trump.

Popularne centrum handlowe

Cielo Vista to jedno z najstarszych i najpopularniejszych centrów handlowych w mieście. Szczególnie chętnie odwiedzane jest przez meksykańskich turystów, którzy przekraczają granicę Stanów Zjednoczonych, aby tam zrobić zakupy i sprowadzić towary z powrotem do Meksyku.

Centrum znajduje się przy autostradzie międzystanowej, we wschodniej części miasta. El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem.

We wtorek dwie osoby zginęły od strzałów w supermarkecie w stanie Missisipi, a kilka dni wcześniej 19-latek otworzył ogień podczas lokalnego festiwalu w niewielkiej miejscowości Gilroy na północy Kalifornii, zabijając trzy osoby. Sprawca został zastrzelony przez wezwanych na miejsce policjantów.

 

 

 

Źródło: AP, ABC News, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating