Elon Musk, szef koncernu samochodowego Tesla, wyprzedził założyciela Amazona Jeffa Bezosa i jest najbogatszym człowiekiem na świecie – podała Agencja Bloomberga. Musk zawdzięcza swoją pozycję wzrostowi wartości akcji Tesli na giełdzie.

Osobiste bogactwo Muska wzrosło dzięki zeszłorocznemu, ponad 8-krotnemu wzrostowi akcji Tesli, która stała się najcenniejszym producentem samochodów na świecie. Musk jest właścicielem 18 proc. akcji.

Dzięki temu ten 49-letni przedsiębiorca wyprzedził Bezosa pod względem wartości majątku.

Notowania Tesli
stooq.pl

„Jakie to dziwne”

W czwartek 7 stycznia fortuna Muska osiągnęła wartość 188,5 miliarda dolarów na otwarciu nowojorskiej giełdy, przewyższając o 1,5 mld dolarów majątek Bezosa.

Szef Amazona znajdował się na czele zestawienia Bloomberga nieprzerwanie od października 2017 roku.

Musk znany jest z używania swojego konta na Twitterze do publikowania kontrowersyjnych i nietypowych wiadomości. W swoim stylu zareagował również na informacje o tym, że został najbogatszym człowiekiem świata.

„Jakie to dziwne” – napisał. „Cóż, wracam do pracy” – dodał.

Oprócz rozwoju Tesli Muskowi rozgłos w ubiegłym roku przyniosło także przeprowadzenie przez jego inną firmę SpaceX udanej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Był to pierwszy lot załogowy z USA od prawie 10 lat. Równocześnie po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Musk urodził się 28 czerwca 1971 roku w Republice Południowej Afryki, ale już w wieku 17 lat wyemigrował do Kanady. Jednak i w tym kraju nie mieszkał długo, bo w latach 90. na studia wyjechał do USA.

Swoją pierwszą prostą grę komputerową zaprogramował w wieku 12 lat. Natomiast pierwszym prawdziwym biznesem, w który się zaangażował, było przedsiębiorstwo Zip2. W cztery lata od założenia zostało sprzedane za 307 mln dolarów w gotówce i 34 mln dolarów w opcjach.

Kolejną firmą, którą współtworzył, był X.com, dziś znany jako PayPal.

Według magazynu „Forbes” w rankingu miliarderów Musk nadal zajmuje drugie miejsce za Bezosem, a różnica między ich majątkami wynosi 7,8 mld dolarów. Wynika to z różnych przyjętych metod obliczania wartości majątku.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating