Pod koniec października zakończyła się misja GOCE. Obecnie satelita ten spada na Ziemię i w ciągu najbliższych dni uderzy w naszą planetę. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że szczątki GOCE spadną na Polskę. Oficjalna informacja o zagrożeniu pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łomży.

 

GOCE to satelita należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego misja rozpoczęła się w 2009 roku. Od tego czasu badał m.in. pole grawitacyjne naszej planety. Jednak 21 października tego roku jego misja dobiegła końca, ponieważ zapasy jego paliwa zostały wyczerpane.

250 kg spadnie na Ziemię

Już niedługo, między 9., a 11. listopada, GOCE spadnie na Ziemię. Kiedy i gdzie uderzy? Jeszcze nie wiadomo, ale eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej na bieżąco monitorują tor lotu tego satelity.

Z najnowszych szacunków wynika, że do Ziemi dotrze około 40-50 fragmentów GOCE, których łączna masa wyniesie około 250 kg. Szczątki satelity zostaną rozrzucone w pasie orientacji południkowej, na długości około 900 km. Dlatego możliwe miejsca upadku obejmują szerokie pasy dookoła całej kuli Ziemskiej. Jeden z takich pasów przebiega wzdłuż wschodniej granicy Polski.

Uderzy w Łomżę?

Jak wynika ze wstępnych szacunków, istnieje prawdopodobieństwo rzędu 0,15 procent, że szczątki satelity spadną na tę część Polski, w tym na Łomżę – czytamy na stronie miasta. Wbrew pozorom to sporo.

Europejska Agencja Kosmiczna podaje, że na początku tego tygodnia GOCE znajdował się na wysokości 192 km nad Ziemią. Zaznacza, że to pierwszy niekontrolowany upadek satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1987 roku. Naukowcy uspokajają: dwie trzecie planety pokrywają oceany i obszary słabo zaludnione, więc zagrożenie dla ludzkości jest niewielkie.

Źródło: Daily Mail, lomza.pl, tvnmeteo

Informacja ze strony lomza.pl

 

Informacja dotycząca niekontrolowanego upadku satelity GOCE

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity.

INFORMACJE WAŻNE:
– Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
– Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów,rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
– Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.
– Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

Informacja została przygotowana na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

 

0 0 votes
Article Rating