W poniedziałek w podróż na Marsa ruszy sonda ExoMars2016, której zadaniem będzie poszukiwanie biologicznych śladów życia na Czerwonej Planecie. W budowę znajdujących się na niej narzędzi badawczych zaangażowani byli również polscy naukowcy i rodzime firmy.

Trace Gas Orbiter and Schiaparelli ESA

Trace Gas Orbiter and Schiaparelli ESA

Misję ExoMars przeprowadzi Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Agencją Kosmiczną Federacji Rosyjskiej – Roskosmos. Naukowcy liczą, że misja będzie pomocna w poszukiwaniach śladów życia na Marsie. ExoMars składa się z dwóch etapów, w ramach których agencje wyślą na Czerwoną Planetę cztery platformy kosmiczne.

Pierwszy etap rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 14 marca. Tego dnia o godzinie 10:30 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Proton-M wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM„, którego zadaniem będzie badanie warunków meteorologicznych panujących na Marsie. Drugim elementem wysłanym tego dnia w kosmos będzie sztuczny satelita „ExoMars Trace Gas Orbiter„, poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. Sonda z lądownikiem ma dotrzeć do Marsa w październiku 2016 roku.

Rakieta Proton-M z ExoMars2016 - wyrzutnia, Bajkonur, Kazachstan Start 14.03.2016 ESA

Rakieta Proton-M z ExoMars2016 – wyrzutnia Bajkonur – Kazachstan Start 14.03.2016 ESA

Celem narzędzi umieszczonych na satelicie ExoMars Trace Gas Obiter będzie określenie ilości wydobywających się spod powierzchni Marsa tzw. gazów śladowych, które w bardzo małych ilościach występują w atmosferze Czerwonej Planety – powiedział dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie. Jest on jednym z polskich naukowców pracujących nad naukowymi aspektami międzynarodowego eksperymentu.

Te obszary Marsa, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów sfotografuje umieszczona na satelicie kamera CaSSIS. Budowano ją głównie w Szwajcarii i Włoszech, ale swój wkład w jej przygotowanie mieli też naukowcy z CBK PAN. Do ich zadań należało m.in. wykonanie zasilacza do kamery. Z kolei polska firma Creotech Instruments, działając na zlecenie CBK PAN, zamontowała elementy systemu zasilania kamery.

Kamera będzie wykonywała zdjęcia powierzchni Marsa np. w podczerwieni, czy bliskiej podczerwieni. Zdjęcie będzie wykonane pod kątem około 10 stopni, potem orbiter przeleci kawałek po orbicie, kamerka obróci się w ciągu kilkunastu sekund. Dzięki temu ten sam obszar będzie sfotografowany pod innym kątem i uzyskamy obraz trójwymiarowy – opisał dr Wajer.

CaSSIS sfotografuje te obszary Marsa, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów. Jednym z takich gazów jest metan. Na Marsie znaleziono go około 10 lat temu. Na Ziemi powstaje w wyniku działalności organizmów żywych, więc od razu rodzą się spekulacje, czy na Marsie było lub jest życie, które powoduje wydobywanie się tego gazu. Oczywiście on może powstawać w sposób niezwiązany z organizmami żywymi – powiedział naukowiec.

 

ExoMars2016 Trace Gas Orbiter and Schiaparelli ESA

ExoMars2016 Trace Gas Orbiter and Schiaparelli ESA

Dodał, że ten gaz dosyć szybko się wydziela i dosyć szybko niknie. Nie ma też ściśle określonych źródeł jego wydobywania. Umieszczone na orbiterze cztery instrumenty satelity ExoMars Trace Gas Obiter – współdziałając ze sobą – mają przybliżyć nas do rozwiązania tej zagadki – wyjaśnił rozmówca PAP.

Również na lądowniku Schiaparelli znajdzie się polski akcent: detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego. Nie będzie to pierwsze zadanie polskich detektorów na Marsie. Na Czerwonej Planecie znalazły się już w 2012 roku, jako jeden z elementów badawczych łazika Curiosity.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje przeprowadzenie relacji na żywo z poniedziałkowego startu rakiety Proton-M. Będzie ją można śledzić na stronie: http://www.esa.int/ESA

 

Źródło: PAP, rmf24.pl

 

0 0 votes
Article Rating