Europejska Agencja Kosmiczna ESA twierdzi, że Wenus może obracać się odrobinę wolniej dookoła swojej osi obrotu niż miało to miejsce we wczesnych latach 90-tych XX wieku, dodając 6.5 minuty do długości dnia planetarnego.

ESA twierdzi, że jej naukowcy dokonali tego odkrycia próbując uzgodnić nową mapę na podstawie wcześniejszych pomiarów dokonanych przez znajdującą się na jej orbicie stację Venus Express i obserwacjami dokonanymi 16 lat temu przez NASA za pomocą sondy Magellan.

Badacze ESA zauważyli że dane z Venus Express sygnalizują przesunięcie niektórych obiektów na powierzchni Wenus nawet do 20km względem oczekiwanej pozycji przy założeniu prędkości obrotu jaką zmierzyła i zarejestrowała sonda Magellan. Naukowcy twierdzą, że mapy z Venus Express i sondy Magellan pasują do siebie, gdy dodają 6,5 minuty do długości Wenusjańskiego dnia.

ESA zaznacza, że fenomen ten wymaga dokładniejszego przestudiowania.

Druga najbliższa Słońcu planeta Wenus jest usytuowana pomiędzy orbitami malutkiego Merkurego i Ziemi.

Naukowcy zajmujący się misją Venus Express uważają, że prędkość rotacji Wenus mogła ulec zmianie z kilku powodów, włączając cykle pogodowe trwające dekady lub zaburzenia związane z samą rotacją Wenus i Ziemi, gdy znajdują się relatywnie blisko siebie.

Sonda Magellan znajdowała się na orbicie Wenus w latach 1990-1994. Stacja Venus Express znajduje się na orbicie Wenus od 2006roku.

 

Źródło: voanews.com
Tłumaczenie: Teo79 
0 0 votes
Article Rating