Koniec roku w Europie Zachodniej nie będzie spokojny. Po Hergenie i Joachimie, na północy daje o sobie znać kolejny ośrodek niżowy. Służby meteorologiczne Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii wydały już ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenia II stopnia wydały służby meteorologiczne w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. Zgodnie z nimi, wiatr może osiągać prędkość 120 km/h.

Wiatr o sile huraganu

Takie podmuchy stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz mogą prowadzić do licznych uszkodzeń, zniszczeń i problemów w transporcie. Synoptycy dodają, że wiatr powieje niemal z siłą huraganu.

Brytyjski Met Office ostrzeżenie o silnym wietrze w Boże Narodzenie wydał dla północnej Szkocji. Tam jeszcze w ciągu najbliższej doby spodziewana jest siła wiatru dochodząca w ​​porywach do 160 km/h.

Zagrożone są również północna Norwegia i Szwecja. Potem niż ma się przemieścić na wschód, nad Finlandię i Rosję.

Północ Szwecji paraliżują wichury

W obawie przed orkanem Szwedzki Zarząd Transportu podjął decyzję o wstrzymaniu całego ruchu kolejowego w północnej części kraju. Władze zaapelowały także do kierowców aut osobowych, o odłożenie podróży na później.

Szwedzki Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia już w czwartek. Dzień przed Wigilią w całym kraju nastąpiło załamanie pogody. Gwałtowne i silne porywy wiatru, mgły i gołoledź spowodowały paraliż komunikacyjny.

Na wybrzeżu Norwegii odwołano planowe rejsy promówpomiędzy miastami Bergen i Tromsø. Na Morzu Północnym spodziewany jest sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta.

Skutki wichury odczuli także mieszkańcy Islandii. Burza, która nazywana jest już orkanem, zanosi się na jedną z najpotężniejszych jakie przez ostatnie 30 lat pojawiły się w Skandynawii.

Na południu rosną truskawki

Zupełnie inną pogodę mają mieszkańcy południowej Szwecji. W Sztokholmie i okolicach trwa zaskakująca wszystkich łagodna zima. Zaobserwowano nawet reakcję dzikich truskawek, które pod wpływem wysokiej, jak na tę porę roku, temperatury zaczęły rosnąć.

Blisko rekordu

Niże wędrujące po północno-zachodniej części Europy przynoszą niespotykaną jak dotąd o tej porze roku wysoką temperaturę. W Wielkiej Brytanii są one bliskie pobicia rekordu z 25 grudnia 1896 roku, kiedy na Wyspach zanotowano 15,6 st. C.

 

Źródło: tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating