Co punktualniejsi zauważyli ostatnio, że ich zegary zaczęły nieco spowalniać. Problem nie dotyczy zegarków taktowanych kwarcem, tylko zegarków taktowanych częstotliwością sieciową. Okazuje się, że nie jest to wada pojedynczego urządzenia. Zjawisko to ma skalę znacznie większą. Od połowy stycznia opóźnienie dochodzi do sześciu minut i obejmuje 25 europejskich krajów. Wszystkiemu winny jest, wcześniej niespotykany, spadek częstotliwości prądu elektrycznego.

Cyfrowe zegary, które nie są taktowane kwarcem, a znajdują się w budzikach, piecach czy kuchenkach mikrofalowych – po to, żeby wskazywały odpowiednią godzinę, wykorzystują częstotliwość sieci energetycznej. Ta sieć w Europie działa w stabilnej częstotliwości 50 herców (Hz), czyli 50 cykli na sekundę. Zegar cyfrowy, licząc te cykle, dostraja swoje wskazania godziny. Problem pojawia się wtedy, gdy częstotliwość ta na dłuższy czas spadnie, co obecnie ma miejsce w Europie.
Odchylenia mocy doprowadziły do ​​niewielkiego spadku średniej częstotliwości w sieci energetycznej.  Robi się to dla całej sieci w celu obniżenia poboru mocy.
Na razie nie ma rozwiązania technicznego, jak rozwiązać problem z zrekompensowaniem brakującej ilości energii.
Synchroniczna sieć elektroenergetyczna to sieć na dużym obszarze, obejmująca różne kraje lub regiony, która działa zsynchronizowaną częstotliwością i jest elektrycznie połączona podczas normalnej pracy. W Europie kontynentalnej częstotliwość synchronizacji wynosi 50 Hz.

Polska

Niedobór energii w Europie

ENTSOE, czyli Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej, poinformowała, że od połowy stycznia bieżącego roku na obszarze od Hiszpanii po Turcję i od Holandii po Polskę zarejestrowano ciągłe odchylenie od wskazanej częstotliwości 50 Hz. Jest to spowodowane niedoborem potrzebnej energii. Jej brak wynosi obecnie 113 gigawatogodzin, czyli tyle, ile potrzeba, aby zasilić ponad 450 tysięcy lodówek przez cały rok.

Takie odchylenie jeszcze nigdy nie miało miejsca.

 

Częstotliwość sieci energetycznej w Europie

Tajemnica spadku energii

O ile zegary możemy bez problemu przestawić sami, to nie wiadomo, kto ma zrekompensować powstałą stratę energii, ponieważ przyczyna tego ubytku energii nie jest znana. Jednak, jak podaje ENTSOE, duży pobór energii jest z bloku kontrolnego SMM (Serbia, Macedonia, Montenegro), a konkretnie z Kosowa i Serbii.

0 0 votes
Article Rating