Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.

„Żółte i pomarańczowe kule”, „rodzaj masy światła, złotego światła”, „strumień światła”, „trójkąt pomarańczowych świateł” – tak mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii opisywali zjawiska, które zaobserwowali na niebie w nocy z piątku na sobotę.

 

Od Walii po Szetlandy, od Irlandii po Szkocję

Kuliste, świecące obiekty, najczęściej żółte lub czerwone, ale także w innych barwach, dostrzegli mieszkańcy różnych regionów. Widziano je m. in. w Coleraine na północnym wybrzeżu, Strangford Lough na południowym wschodzie, w Szkocji – w rejonie Glasgow, Edynburga czy wysuniętego daleko na północ Caithness, a także w Walii (m. in. pomiędzy Cardiff i Swansea, w Aberystwyth i Criccieth), w Norfolk we wschodniej Anglii, a nawet na Szetlandach. Pojawiły się równiez nad Irlandią.

Efektowne zjawiska zjawiska wywołały wiele spekulacji.”Widziałem spadające gwiazdy i deszcz meteorów, ale to było znacznie większe i bardziej kolorowe” – relacjonował Brian Guthrie z Grangemouth niedaleko Edynburga, który uznał, że to musiało być „coś dużego, co rozbiło się w atmosferze”.

Dryfujące skały czy kosmiczne śmieci?

Colin Johnston z Planetarium Armagh w Irlandii Północnej, stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by światła były częścią deszczu meteorów. – Kilka małych i słabych deszczy meteorów ma wystąpić we wrześniu, ale są one tak mało spektakularne, że mało kto się przejmuje ich obserwacją – wyjaśniał.

Dr Tim O’Brien, zastępca dyrektora Jodrell Bank Observatory, powiedział BBC, że trudno okreslić przyczynę tego zjawiska.

 

– Trudno dokładnie powiedzieć, czy to były fragment skały z kosmosu, które spłonął w atmosferze, czy kosmiczne śmieci, jak to nazywamy, czyli stworzone przez człowieka obiekty pochodzące ze statku kosmicznego.

Amerykanie: to bolidy

Wytłumaczenie znalazło Amerykańskie Towarzystwo Meteorów (AMS). Według tej organizacji, nad Wyspami Brytyjskimi pojawiły się bolidy, czyli meteory większe i jaśniejsze niż przeciętnie – . W różnych krajach przyjmuje się różne jasności, od których meteor zasługuje na miano bolidu (w Polsce jest to -4 magnitudo).

Większość meteorów ma wielkości małych kamyków. Bolidy moga osiągać większe rozmiary i jasność sięgającą skrajnych przypadkach nawet powyżej -20 mag. Takie o ok. 30-centymetrowym obwodzie przez krótką chwilę produkują światło o sile odpowiadającej pełni księżyca – umożliwia to duża prędkość, z którą wpadają w atmosferę.


Dlatego widok bolidu jest tak spektakularny. Niektórym ich przelotom towarzyszą dodatkowo efekty akustyczne przypominające grzmoty i piski.

Jasne jak księżyc w pełni

AMS otrzymało relacje o 75 przypadkach bolidów zauważonych w okolicach godz. 23 w nocy z piątku na sobotę nad Wyspami Brytyjskimi. Jak informuje organizacja, szacunki jasności tych zjawisk znacznie się różnią, ale średnio zbliżają się do -13 mag – dorównującej jasności pełni księżyca. Zaobserwowano różne kolory bolidów, ale dominowały zdecydowanie pomarańczowy i żółty.


 

Źródło: BBC, amsmeteors.org, pkim.org, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating