Huragan trzeciej kategorii Ophelia już w poniedziałek dotrze do Wysp Brytyjskich. Synoptycy zapowiadają, że osłabnie wówczas do burzy tropikalnej. Wciąż może być jednak groźny – mieszkańcy szykują się na silne porywy wiatru i deszcz.

Huragan Ohelia jest na swój sposób wyjątkowym zjawiskiem. W tych szerokościach geograficznych na Oceanie Atlantyckim bardzo rzadko tworzą się huragany.

W dodatku osiągnęła ona trzecią w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Według danych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej jest jedynym tak silnym huraganem od 1851 roku, który dotrze do Europy. Wiatr wieje z prędkością około 185 kilometrów na godzinę.

Żywioł ten jest szóstym największym huraganem w tym sezonie na Oceanie Atlantyckim.

Ophelia ma dotrzeć na Wyspy Brytyjskie jako cyklon tropikalny z silnymi wiatrami charakterystycznymi dla huraganu – zapowiadają naukowcy z Amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) w Miami.

Po około czterech dniach huragan starci na sile i zostanie rozproszony.

Prognozowana siła wiatru Ophelii (źródło: NOAA)

Pogoda w kratkę

W związku z nadejściem Ophelii pogoda podzieli kraj na pół. Część mieszkańców Wysp Brytyjskich: Irlandii Północnej i Szkocji, odczuje nieprzyjemny i silny wiatr, wiejący z prędkością nawet do 128 kilometrów na godzinę.

Innym Ophelia przyniesie nadzwyczaj wysoką temperaturę. To nie zdarza się często, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich. W weekend termometry wskażą w południowej i centralnej Anglii maksymalnie 25 st. C. Średnia temperatura w połowie października w poprzednich latach wynosiła około 15 st. C.

Interaktywna mapa

Mapę można przesuwać lewym przyciskiem myszki, przybliżać i oddalać kółkiem w myszce, a klikniecie lewym przyciskiem myszki powoduje wyświetlenie informacji o danej lokalizacji. W menu po lewej stronie można wybrać to, co chcemy wyświetlić.

Jakie skutki?

Met Office – rządowa instytucja meteorologiczna Wielkiej Brytanii- wydała alert przed bardzo silnym wiatrem.

Prognozowane podmuchy wiatru mogą przyczynić się do przerw w dostawie energii elektrycznej.

Osłabiony nieznacznie wiatr dotrze na wschód Wielkiej Brytanii – do Plymouth, Manchesteru i Edynburga.

Ostatnie pomiary meteorologów szacują, że jego prędkość na północ i na zachód od Londynu wyniesie tylko 48 kilometrów na godzinę.

Niezależnie od tego, jak będzie kształtować się burza tropikalna na Oceanie Atlantyckim, u wybrzeża wysp na Morzu Celtyckim i w Irlandzkim pojawią się wysokie fale i mgły. Niewykluczone, że wystąpią lokalne podtopienia.

Wędrówka huraganu Ophelia (źródło: NOAA)

Źródło: Accu Weather, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating