U brzegów Litwy ruszyło w piątek układanie kabla Nord Balt, który przez Bałtyk połączy systemy energetyczne Szwecji i krajów bałtyckich – poinformował litewski operator sieci przesyłowej Litgrid.

Topaz Installer

Połączenie o długości 450 km będzie miało docelową moc 700MW. Szacunkowy koszt projektu to 1,9 mld litów (2,3 mld zł), przedsięwzięcie jest finansowane przez Litwę, Szwecję i z funduszy UE.

– W grudniu 2015 r., po uruchomieniu tego połączenia, możliwości importu energii do krajów bałtyckich wzrosną o ponad jedną trzecią – podkreślił dyrektor generalny Litgrid Daivis Virbickas. Ocenił, że tak znaczący wzrost możliwości importu energii elektrycznej z krajów skandynawskich wpłynie na uczestników rynku energii elektrycznej, jak i odbiorców energii.

– Statystyki pokazują, że średnia cena energii elektrycznej każdego miesiąca na rynku skandynawskim jest mniejsza niż na Litwie i na Łotwie – zaznaczył Virbickas.

Do przyszłego roku

Pierwsze metry kabla na dno morza opuścił w piątek statek „Topaz Installer”. Prace na wodach terytorialnych Litwy rozpoczął w odległości ok. 600 metrów od brzegów Mierzei Kurońskiej.

– Z jednostki wysunięto dwa kable prądu stałego 300 kV. Te kable nurkowie opuścili na dno morza i umieścili w dwóch rurach, które jeszcze jesienią zostały wkopane w dno Morza Bałtyckiego i ciągną się 800 metrów w kierunku brzegu – wyjaśnił dyrektor Departamentu Infrastruktury Strategicznej Litgrid Karolis Sankovski.

Litewski operator podkreśla, że największy wpływ na tempo prac będą miały warunki atmosferyczne oraz falowanie morza, a prace zostały specjalnie zaplanowane w okresie, kiedy prawdopodobieństwo występowania sztormów jest najmniejsze.

Do jesieni planowane jest położenie ponad połowy kabla, a prace mają zakończyć się na wiosnę 2015 r. Wykonawcą prac budowlanych połączenia elektroenergetycznego Litwa-Szwecja jest szwedzka firma ABB.

Kraje bałtyckie większość energii sprowadzają z Rosji i Białorusi. Mają też kablowe połączenie Estonii z Finlandią, rozbudowane ostatnio do zdolności przesyłowej 1000 MW. Od 2016 r. ma też ruszyć połączenie sieci Polski i Litwy o mocy 500 MW.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating