Mieszkańcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii liczą straty po nocnych wichurach. Mocniej wiało też w Portugalii i Hiszpanii.

W nocy z poniedziałku na wtorek Francję nawiedziła potężna wichura. Na Wybrzeżu wiatr wiał z prędkością do 120 km/h. W głębi lądu zanotowano prędkość 90 km/h.

W Portugalii natomiast zamknięto kilka portów – w miejscowościach Foz do Douro, Porto. Fale osiągają tam ponad 5 metrów.

Niemcy – mniej wiatru

W Nadrenii wiatr uszkodził kilkanaście dachów i samochodów. Na wielu drogach, jazda była utrudniona przez drzewa, które powalił wiatr. W Bonn wichura uszkodziła linię kolejową między Kolonią a Koblencją.

Niż głębszy niż inne

– To najprawdopodobniej najgłębszy niż w tym jesienno-zimowym sezonie. W centrum ma on aż 940 hPa -skomentowała synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. – Siła wiatru na otwartym morzu w ciągu dnia w porywach dochodziła do 160 km/h. W Wielkiej Brytanii wiatr wiał z prędkością 120 km/h, w okolicach Kanału La Manche 80 km/h, na wybrzeżu niemieckim i duńskim porywy wiatru sięgały 100 km/h – powiedziała.

Źródło: PAP, EPA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating