Bilans 15 dni mrozów w niemal całej Europie to ponad 600 osób, które zmarły z wychłodzenia – większość we wschodniej części kontynentu. Ofiar mrozu jest tak dużo, że Ukraina przestała publikować codzienne informacje o zamarzniętych. Mróz sięga do Bułgarii i Hiszpanii, a w sobotę rano śnieg pojawił się nawet na Lazurowym Wybrzeżu.

W Serbii i Czarnogórze 100 tys. mieszkańców górskich wsi i osiedli nadal jest odciętych od świata. Nad ich odblokowaniem pracują ekipy złożone z ratowników, wojska i drogowców.

Władze obu krajów ogłosiły z powodu mrozu i śniegu stan wyjątkowy, w poniedziałek zamknięte będą szkoły. Apelują też, aby ograniczyć do minimum działalność przedsiębiorstw i instytucji.

W stolicy Czarnogóry, Podgoricy, półmetrowa warstwa śniegu, jakiej nie oglądano od pół wieku, całkowicie sparaliżowała w sobotę ruch w mieście. Zamknięte zostało też lotnisko.

Już ponad dwa dni czeka na odsiecz przy 20-stopniowym mrozie 50 pasażerów unieruchomionego pociągu. Schronili się w tunelu kolejowym. Ratownicy przedzierają się do nich przez śniegi, miejscami głębokie na 2,3 metra.

Lawina zasypała 15 domów

W Kosowie 10 osób zginęło w lawinie, jaka zeszła w sobotę na wioskę w południowej części kraju. Ratownicy musieli przekopać się przez 10-metrową warstwę śniegu. Z zasypanych domów udało się uratować 10-letnią dziewczynkę, poinformował kosowski minister infrastruktury Fehmi Mujota.

Jak poinformowała policja, lawina zasypała 15 domów we wsi Restelica, leżącej w południowym krańcu Kosowa, między Macedonią a Albanią. W tym czasie zamieszkałe były tylko dwa z nich.

To właśnie na południu kraju jest najzimniej.  Temperatura spadła w niedzielę rano do -22 stopni C. Rząd kosowski poprosił siły pokojowe NATO stacjonujące w tym kraju o pomoc w oczyszczaniu dróg ze śniegu.

Zasypana Rumunia, Ukraina przestała podawać statystyki

W Rumunii w sobotę nadal było odciętych od świata przez śnieg 30 tys. mieszkańców wsi i miasteczek na wchodzie kraju. W wiosce Carligul Mic domy zasypane przez śnieg aż po kominy odkopują strażacy. Od początku wielkich chłodów w tym kraju zamarzło 65 osób.

W sobotę zasypane tereny odwiedził nowy premier Rumunii Mihai Razvan Ungureanu. Helikopterem dotarł do miasta Dumbraveni oraz do wsi Dumitresti, która od siedmiu dni jest odcięta przez śnieg.

Rośnie też tragiczny bilans zimy na Ukrainie. Tamtejsze władze przestały podawać codzienne komunikaty o zamarzniętych. Ostatnia oficjalna liczba podana do wiadomości to 135 osób.

Czterdziestostopniowe mrozy wystąpiły w sobotę i niedzielę w czeskich górach, w Pradze temperatura spadła do minus 25 stopni.

Dunaj pod lodem

Niemal zupełnie ustała Żegluga na Dunaju. Jego odcinek w północno-zachodniej Bułgarii zamarzł po raz pierwszy od ćwierć wieku, to jest od zimy z przełomu lat 1984 i 1985. Pod lodem znajduje się 450 km rzeki w granicach tego kraju.

Po największej rzece Europy nie można też żeglować w sąsiednich krajach – Rumunii, Serbii, na Węgrzeh i w Austrii.

Śnieg na Lazurowym Wybrzeżu

Na południu Europy śnieżyca szalała nad północną częścią Korsyki, tworząc miejscami w górach tej wyspy przeszło metrową warstwę śniegu. Z powodu śnieżycy i oblodzenia lotnisko w Bastii w nocy z piątku na sobotę przestało przyjmować samoloty.Śnieżyce dotarły także nad Francję kontynentalną. W sobotę rano śnieg ujrzeli mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża. W Normandii zanotowano -11 stopni Celsjusza, a w Paryżu -8 stopni. Meteo France zapowiada, że mróz utrzyma się w tym rejonie co najmniej do niedzielnego popołudnia. Od poniedziałku, wraz z nadejściem frontu deszczowego znad Atlantyku, ma zrobić się cieplej.

Alarmy w Hiszpanii, mróz w Anglii

W Hiszpanii w ostatnich dniach mroźne wichry i śnieżyce spowodowały ogłoszenie alarmu w 39 prowincjach.
W Madrycie temperatura spadła w sobotę do -9 stopni. Madryckie metro nocami jest otwarte dla bezdomnych.
Słupek rtęci spadł znacznie poniżej zera w całym kraju z wyjątkiem Andaluzji.

W Anglii najniższa zanotowana temperatura wyniosła -18 stopni Celsjusza, podczas gdy w zazwyczaj znacznie chłodniejszych Szkocji i Irlandii Północnej nawet nocne temperatury utrzymywały się powyżej zera.

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating