W wyższych warstwach atmosfery dojdzie do zmiany kierunków prądów strumieniowych. Skutkuje to ochłodzeniem w części Europy. Zjawisko występuje pod nazwą „nagłego ocieplenia stratosferycznego” i zdarza się raz na kilka lat.
Brytyjscy meteorolodzy z Met Office przewidują, że w nadchodzących dniach nastąpi wielka zmiana w atmosferze w rejonach polarnych. Na początku marca dojdzie do zjawiska, które określane jest jako nagłe ocieplenie stratosferyczne.
Nagłe ocieplenie stratosferyczne (ang. Sudden Stratospheric Warming, w skrócie SSW) to zjawisko następuje wtedy, gdy w stratosferze (druga od dołu warstwa atmosfery, między troposferą a mezosferą), na wysokości około 50 km od powierzchni Ziemi, dochodzi do zmiany kierunku i prędkości wiania prądów strumieniowych (jet streamów).
– Nagłe ocieplenie stratosferyczne pojawia się wysoko w atmosferze i powoduje odwrócenie przebiegu wiatru w prądach strumieniowych – powiedział Adam Scaife, specjalista do prognoz długoterminowych w Met Office.
Zmiana kierunku wiatrów, ocieplenie w stratosferze
Kształtuje pogodę
Powietrze, które krąży w prądach strumieniowych może się przedostać do niższych warstw atmosfery i wpłynąć na naszą codzienną pogodę. Dzieje się tak, ponieważ jet stream znad Atlantyku przemieszcza się na południe i słabnie.
– Zjawisko to może także wpływać na pogodę w przypowierzchniowej warstwie atmosfery – twierdzi Scaife. – Chłodne powietrze ze wschodnich regionów Europy przemieszcza się na zachód nad północną Europę i dociera aż do Wielkiej Brytanii, gdzie zazwyczaj robi się wtedy chłodniej – dodał.
Rzadkie zjawisko przynosi ochłodzenie
Nagłe ocieplenie stratosferyczne zdarza się przeciętnie raz na kilka lata. Ostatnio w 2013 roku skutkowało chłodnym końcem zimy. Jednak meteorolodzy uspokajają, że tegoroczne zjawisko nie będzie tak silne, jak to sprzed trzech lat, ale wpłynie na pogodę w Wielkiej Brytanii w następnych kilku tygodniach. W mediach na Wyspach Brytyjskich pojawiły się ostrzeżenia, że SSW jest przesłanką śnieżnych świąt Wielkanocnych. Meteorolodzy z Met Office studzą emocje twierdząc, że jest jeszcze za wcześnie, żeby tego dowieść.