Arktyczne chłody rozstrzygać będą o pogodzie w Europie Zachodniej i Środkowej, począwszy od końca tego tygodnia.

 

 

Znaczące będą opady śniegu jaki spadnie w kilku obszarach, nawet w krajach Europy południowej.

 

Na początku tygodnia od środy 13 marca 2013 roku Computer-derived (GFS) przedstawił powrót zimy i  prognozy temperatur jakie mogą wystąpić przy powierzchni gruntu (°C) .

To są chyba najbardziej ekstremalne temperatury w północno-środkowych Niemczech jaki emoga wystąpić w tym czasie, gdzie temperatury mogą wystąpić poniżej zera.

Temperatury spadną od 5 do 10 stopni poniżej  normy dla Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i  Włoch.  Najzimniejsze będą dwa do trzech dni, w których może być nawet 15 stopni poniżej normy.

W najzimniejszych miejscach Europy mróz może osiągnąć nawet – 10 st. w Niemczech, Francji a nawet w krajach o temperaturze wyższej o tej porze roku jak choćby w Wielkiej Brytanii.

Perspektywa nadejścia zimowego tygodnia z zimnem i śniegiem do Europy nie napawa optymizmem. Zima zdecydowanie powraca do Europy Zachodniej. Wtorek przyniósł najwyższe temperatury jakie zanotowano od początku 2013  r. w Londynie, Amsterdamie, Brukseli i Paryżu.

Idąc dalej, zimno najpierw skonsolidowało się nad Skandynawią i w regionie Morza Bałtyckiego aby już z początkiem tygodnia koło czwartku przesunąć się na południe, wtedy zimno spłynie na południe do serca Europy podczas weekendu.

Śnieżyce, 5 stopni mrozu w dzień, a nocami poniżej -15 stopni. Tak silne ataki zimy na początku drugiej dekady marca należą do rzadkości. Synoptycy uważają, że  sytuacja baryczna jest bardzo podobna do zimy stulecia, która nawiedziła obszar Europy Środkowej na przełomie 1978 i 1979 roku.

 

Źródło:  accuweather.us
0 0 votes
Article Rating