Chcesz zapisać się w historii misji kosmicznej sondy Rosetta? Wszystko w Twoich rękach. Nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy tylko że wyślesz do ESA dobry pomysł na nazwę dla obszaru, w którym osiądzie lądownik Philae.

Obszar J, na któym wyląduje łazik

Obszar J, na któym wyląduje łazik

Europejska Agencja Kosmiczna, która dowodzi misją sondy Rosetta, ogłosiła konkurs na nazwę miejsca lądowania Philae. Masz pomysł? Podziel się nim z ekspertami. Wystarczy, że wypełnisz formularz.

W konkursie można wziąć udział do 22 października.

Liczy się kreatywność

Jak w każdym konkursie, trzeba trzymać się pewnych reguł. Każda osoba może podać tylko jedną propozycję, dołączając do niej opis (nie dłuższy niż 200 słów). W komentarzu trzeba przekonać komisję, że proponowana nazwa jest najlepsza. Ułatwieniem jest to, że nazwa nie musi być w języku angielskim, tylko w dowolnym języku używanym w Europie.

 

Reguły gry

Europejska Agencja Kosmiczna nałożyła jednak pewne ograniczenia co do nazwy. Nie może to być nazwisko osoby żyjącej współcześnie lub zmarłej. Ponadto wszystkie propozycje kojarzące się z tematyką religijną, polityczną czy kulturową  nie zostaną wzięte pod uwagę.

 

Nagroda dla zwycięzcy

Warto dodać, że na zwycięzcę czeka nagroda. Laureat konkursu otrzyma zaproszenie do centrum ESA w Darmstadt w Niemczech, aby osobiście obserwować lądowanie Philae na powierzchni komety. Komisja ogłosi wyniki konkursu 3 listopada.

 

Misja zaplanowana na połowę listopada

Od momentu, gdy sonda Rosetta śledzi kometę 67P/Czuriumow–Gierasimenko, szukano odpowiedniego miejsca, gdzie najlepiej umieścić lądownik na jej powierzchni. Po długich rozważaniach wybrano to najbardziej bezpieczne. 15 października ESA potwierdziła, że lądownik Philae wyląduje na Site J. Ma się to stać 12 listopada.

 

Źródło: ESA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating