Fala tsunami, wyższa niż niektóre wyspy na Pacyfiku, powstała po piątkowym trzęsieniu ziemi w Japonii, budzi obecnie największe obawy – uważa Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Woda może zwyczajnie zmyć wyspy.

– Naszym największym zmartwieniem jest region Azji i Pacyfiku, gdzie rozwijające się kraje są dużo bardziej podatne na tego typu katastrofy. Tsunami jest największym zagrożeniem – powiedział rzecznik Federacji Paul Conneally. 

– W tym momencie (fala tsunami) jest wyższa niż niektóre wyspy i może przez nie przejść – podał Conneally.

Federacja jest największą siecią organizacji zajmującychsię usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

Wstrząsy o sile prawie 9 w skali Richtera wywołały falę tsunami, którą osiągała wysokość nawet 10 metrów i zmiatała z powierzchni budynki oraz samochody. Zginęło co najmniej 19 osób.

Hawaje prowadzą ewakuację

Władze amerykańskiego stanu Hawaje zarządziły ewakuację ludności z terenów nadbrzeżnych po ogłoszeniu ostrzeżenia przed tsunami. Na Hawaje fala może dotrzeć najwcześniej o 14 czasu warszawskiego – podała amerykańska telewizja Khon na swym portalu internetowym.

Rosja: Ewakuacja 11 tys. mieszkańców Sachalina

Rosyjskie władze na Sachalinie na Dalekim Wschodzie ewakuowały w piątek 11 tysięcy mieszkańców z terenów nadbrzeżnych w związku z ostrzeżeniem przed tsunami, będącym skutkiem silnego trzęsienia ziemi w Japonii.

Miejscowy oddział ministerstwa do spraw nadzwyczajnych poinformował, że fala tsunami może zalać wiele miejscowości na Sachalinie.

Władze na Kamczatce poinformowały, że tsunami nie stanowi zagrożenia dla półwyspu.

Filipińskie władze nakazały ewakuację tysięcy mieszkańców z terenów przybrzeżnych na północy kraju. Gigantyczna fala tsunami ma dotrzeć na wyspę Luzon między godziną 10 a 12 polskiego czasu.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/378795,fala-tsunami-moze-zatopic-niektore-wyspy-na-pacyfiku,id,t.html

0 0 votes
Article Rating