Tak gorąco nie było dawno. W wielu regionach Starego Kontynentu wartości na termometrach zdecydowanie przekraczały 30 st. C. W Niemczech odnotowano tegoroczny rekord ciepła.

Upały

Jeśli chodzi o Niemcy, to ostatnie dni były tam bardzo upalne. W Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie w środę termometry wskazały 37 st. C. Według niemieckich meteorologów był to najgorętszy dzień w tym roku. Skoro u naszych zachodnich sąsiadów było tak gorąco, dlaczego Polska doświadczała chłodu?

– Nasz kraj został oddzielony od upalnych Niemiec frontem atmosferycznym – mówi synoptyk.

Z tego względu temperatura powietrza w Polsce ostatnio dochodziła maksymalnie do 29 st. C. W czwartek u naszych zachodnich sąsiadów zaczęło się ochładzać. Jedynie lokalnie było upalnie.

Front atmosferyczny na granicy Polski i Niemiec sprzyja tworzeniu się burz. Groźne burze mogą pojawić się przynajmniej do końca tygodnia. Lokalnie niewykluczone, że spadnie do 25 l/mkw. deszczu.

 

35 stopni w Holandii

W sąsiadującej z Niemcami Holandii także można było się „usmażyć”. Potężny upał prognozowano dla prowincji Brabancja Północna, Gelfderland, Overijssel i Limburg. Słupki rtęci podskoczyły tam w okolice 35 st. C.

 

Na południu ukrop

Prażyli się i Hiszpanie. We wtorek w Zatoce Biskajskiej było 40 st. C. Co ciekawe – już w środę temperatura spadła tam do 25 st. C. We wtorek w Kordobie odnotowano 42 st. C. W centrum Hiszpanii nadal jest upalnie, ale wartości na termometrach nie przekraczają 38 st. C.

Na początku tygodnia we Francji było tak gorąco, że w Bretanii i Normandii padły rekordy ciepła. W środę miejscami nadal było upalnie.

 

Gorąco w Wielkiej Brytanii

We wtorek w centrum Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 st. C. Na niebie świeciło słońce, które wieczorem schowało się za burzowe chmury. To był jak dotąd najgorętszy dzień w tym roku na Wyspach Brytyjskich. Miejscami odnotowano ponad 33 st. C. W związku z wysoką temperaturą powietrza tego dnia lekarze pogotowia w Londynie otrzymali 300 zgłoszeń więcej niż zazwyczaj. Prognozy nie są optymistyczne. Według brytyjskich meteorologów temperatura rzędu 20-22 st. C utrzyma się w Wielkiej Brytanii do połowy sierpnia. Najchłodniej bo zaledwie 18 st. C będzie w Szkocji i Irlandii Północnej.

0 0 votes
Article Rating