Badania podjęte przez naukowców z Northumbria University wskazują na istnienie nieznanej dotychczas stałej podstawowej Słońca. W artykule, który został opublikowany w Nature Astronomy, czytamy, że fale magnetyczne naszej gwiazdy zachowują się inaczej niż dotychczas sądzono.

Po przeanalizowaniu danych z okresu 10 lat naukowcy doszli do wniosku, że fale magnetyczne w koronie Słońca reagują na dźwięk wydobywający się z wnętrza gwiazdy.

Fale te, zwane falami Alfvena, odgrywają kluczową rolę w transporcie energii wokół Słońca i w Układzie Słonecznym. Dotychczas sądzono, że ich źródłem jest powierzchnia gwiazdy. Teraz okazuje się, że fale te są wzbudzone w wyższych partiach atmosfery Słońca przez fale dźwiękowe z jego wnętrza.

Brytyjscy naukowcy odkryli, że fale dźwiękowe pozostawiają w falach magnetycznych unikatowy ślad. Cała korona słoneczna, reagując na wspomniane fale dźwiękowe, wibruje w określonych częstotliwościach.

Nowo odkryte zjawisko występowało stale przez cały badany 10-letni okres, co wskazuje, że mamy do czynienia z fundamentalną stałą Słońca i prawdopodobnie innych gwiazd. Odkrycie to będzie miało olbrzymie znaczenie dla naszego rozumienia transportu energii w atmosferze Słońca.

Odkrycie tak specyficznego śladu, który potencjalnie może być nową stałą Słońca, jest niezwykle ekscytujące. Wcześniej sądziliśmy, że fale magnetyczne są wzbudzane przez wodór na powierzchni gwiazdy, a teraz wiemy, że są wzbudzane przez fale dźwiękowe. Być może powstanie nowy sposób na badanie i klasyfikowanie gwiazd pod kątem tej unikatowej sygnatury. Skoro wiemy, że ona istnieje, możemy poszukać jej w innych gwiazdach, mówi główny autor badań, doktor Richard Morton.

Korona Słońca jest ponad 100-krotnie cieplejsza niż jego powierzchnia, a odpowiada za to energia z fal Alfvena, która podgrzewa koronę do temperatury około miliona stopni. Fale Alfvena są też odpowiedzialne za podgrzewanie i przyspieszanie wiatru słonecznego.

Redakcja (wibi):

Fale magnetyczne zachowują się inaczej niż NASA przewidywała z powodu oddziaływań magnetycznych planet, na bazie których wyliczam Wam możliwość wystąpienia pewnych zdarzeń.
Przy silnych oddziaływaniach, które można zaobserwować przy dużej aktywności Słońca fale przechodzą przez środek gwiazdy i tworzą podobne struktury po przekątnej, co wiele razy pokazywałem Wam od 2012 do 2014 roku. Ciekawostką jest to, że ostatnie plamy słoneczne tak właśnie powstały, co oznacza, że zakończyło się minimum słoneczne i aktywność gwiazdy będzie wzrastać.
Za 18-24 miesięcy aktywność powinna być już znacznie wyższa, niż teraz. 11 letni cykl Słońca, a dokładniej 10.66 roku związany jest z oddziaływaniem magnetycznym Jowisza i Saturna.

 

Źródło: PhysOrg, KopalniaWiedzy, , https://phys.org/news/2019-02-evidence-fundamental-constant-sun.html
0 0 votes
Article Rating