Wszystko wydarzyło się w środę rano w USA na przedmieściach Filadelfii, na osiedlu domków. Nagle w ogródku przy jednym z nich powstała wielka dziura. Konieczna była ewakuacja mieszkańców.

W środę wcześnie rano w Stanach Zjednoczonych w stanie Pensylwania zapadła się ziemia. Na osiedlu domków jednorodzinnych na przedmieściach Filadelfii, w Cheltenham Township, powstał lej krasowy. Zaparkowany obok samochód zaczął zsuwać się do leja.Mieszkańcy okolicy powiedzieli, że dziura pochłonęła dużą część drogi (Brooke Road) i zagrażała stojącemu nieopodal domowi.

Strażacy ewakuowali ludzi z dwóch domów w okolicy powstałego leja. Nie ma jednak informacji o tym, czy ktoś został ranny.

Pojawiły się też utrudnienia dla kierowców. Zamknięto drogę Brooke Road, a samochody skierowano na inne trasy.

Co to jest lej krasowy?

Lej krasowy to naturalna forma ukształtowania powierzchni ziemi, jest to zagłębienie terenu, powstałe w wyniku wypłukiwania skał wapiennych przez wodę, lub zapadnięcia się stropu jaskini.

Takie leje mogą formować się długo lub powstawać nagle. Występują na całym świecie, wszędzie tam, gdzie znajdują się łatwo rozpuszczalne w wodzie skały, np. wapień. Gdy skały są rozpuszczane przez wodę, może dojść do nagłego zapadnięcia się gruntu.

Zobacz także lej, który powstał w pobliżu Portland (materiał archiwalny):

 
0 0 votes
Article Rating