Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w środę 16 października o 11:37 UTC na Mindanao, drugiej co do wielkości wyspie Filipin.

Magnituda wstrząsów wyniosła 6.4, co oznacza energię 251 tera dżuli (70 giga watogodzin).


Hipocentrum wyliczone zostało na głębokość 14.1 km, oznacza to, że wstrząsy na powierzchni były bardzo silne, ale zasięg trzęsienia ziemi nie był bardzo duży.

Według amerykańskiego USGS trzęsienie ziemi, które wystąpiło na głębokości 14 km, wystąpiło około 7.7 km od miasta Columbio na wyspie Mindanao o 19:37 (11.37 GMT).

Główny sejsmolog z Filipin, Renato Solidum, doradził mieszkańcom, by sprawdzili swoje domy pod kątem ewentualnych szkód. Powiedział, że nie ma ryzyka tsunami, ponieważ miało ono miejsce w głębi lądu i nie było bezpośrednich doniesień o poważnych zniszczeniach.

Nie żyje jedna osoba, kilkanaście jest rannych. Budynki są zniszczone, brakuje prądu. Specjaliści nie wykluczają wstrząsów wtórnych.

 

Jedna osoba nie żyje

– Dyrektor szpitala poinformował, że nie żyje dziecko – powiedział w radiu DZMM Reuel Limbungan, burmistrz miasta Tulunan.

Skutki trzęsienia ziemi były odczuwalne w Davao, oraz w innych pobliskich miastach. W gminie M’lang rannych zostało kilka osób. W mieście Magsaysay 20 osób doznało obrażeń w wyniku spadających odpadów.

– Wiele domów zostało zniszczonych. Jedna osoba jest w stanie krytycznym – powiedział Anthony Allada, lokalny urzędnik.

Trwa średniej siły oddziaływanie magnetyczne, które zakończy się 16 października

„Spanikowaliśmy”

Ściany w budynkach popękały, a ludzie wybiegali z domów, sklepów i urzędów w panice. Nie ma prądu.

– Poczuliśmy bardzo silny wstrząs, a potem zgasło światło. Widziałem uciekających ludzi. Spanikowaliśmy, biegliśmy do wyjścia – powiedział Naru Guarda Cabaddu, który przebywał w mieście Kidapawan.

– Jechałem do domu i poczułem potężny wstrząs. Zatrzymałem się, widziałem jak ludzie wybiegali ze szpitala. Nie będę dzisiaj spał w swoim domu – relacjonował w rozmowie z agencją Raprap Rafael.

Szef Filipińskiej Agencji Sejsmicznej Renato Solidum powiedział w rozmowie z kanałem ANC, że możliwe są wstrząsy wtórne, które mogą powodować poważne zniszczenia.

Filipiny leżą w rejonie tzw. pacyficznego pierścienia ognia, strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

 

 

Źródło: USGS, EMSC, Reuters
0 0 votes
Article Rating