We wtorek, 29 października o 1:05 UTC wystąpiło silne trzęsienie ziemi na wyspie Mindanao na Filipinach.

Magnituda wstrząsów wyniosła 6.6 co oznacza, że miały energię 501 TJ, czyli 139 GWh.

Hipocentrum wyliczone zostało na głębokości 15 km.
Po głównym wstrząsie nastąpiła seria około 20 wstrząsów wtórnych.

Ognisko wstrząsów znajdowało się 26 kilometrów na północny wschód od miasta Tulunan leżącego w prowincji Cotabato – podał filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii. Według instytutu trzęsienie ziemi spowodował ruch w lokalnym uskoku na głębokości około 7 kilometrów.

Kilkadziesiąt rannych

Służby obrony cywilnej poinformowały, że w Koronadal, stolicy regionu Soccsksargen, 66-letni mężczyzna zmarł na skutek obrażeń głowy, w ruinach znaleziono ciało 15-letniego ucznia, a około 30 osób zostało rannych, gdy wybiegli z domów, biur, sklepów i domów handlowych, kiedy zatrzęsła się ziemia.

Kilkanaście osób zostało rannych w mieście M’lang w prowincji Cotabato i w Cagayan de Oro, stolicy regionu Mindanao Północne.

Wyspa Mindanao była wielokrotnie nawiedzana przez wstrząsy tektoniczne. W katastrofalnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7 na północy Filipin w roku 1990 zginęło około dwóch tysięcy osób.

Filipiny położone są w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli bardzo aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

12 dni i 13 godzin wcześniej wystąpiło tam trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.4

Sejsmometr w Suwałkach.

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią od 28 października do 2 listopada

 

 

Źródło: USGS, Reuters, PAP
0 0 votes
Article Rating