Krótko po północy z piątku na sobotę trzęsienie Ziemi nawiedziło filipińską wyspę Mindanao.

Ziemia zatrzęsła się na Filipinach na wyspie Mindanao o godzinie 0:30 UTC, na głębokości 75 km, wstrząs był na szczęście dość głęboki, żeby mógł wyrządzić szkody. Poinformowała o tym amerykańska agencja naukowo-badawcza, zajmująca się problemami z zakresu czterech dyscyplin nauk o Ziemi: biologii, geografii, geologii i hydrologii (United States Geological Survey – USGS).

Początkowo informowano, że miało ono siłę określaną jako 6 w skali Richtera. Później zmniejszono ją do 5.8.

 

Jak silne były wstrząsy?

Skala Richtera pozwala określić wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań sejsmicznych. Wstrząsy o magnitudzie 6 stopni są średnie i powodują nieduże uszkodzenia budynków.

Epicentrum było zlokalizowane ok. 22,5 km na wschód od miasta General Santos. Obszar ten jest zamieszkany przez 600 tysięcy osób. Obecnie trwa akcja ratunkowa i szacowanie strat.

Odczuwalna siłą trzęsienia Ziemi

Piękno Mindanao

Wyspa Mindanao jest drugą, co do wielkości wysp Filipin, położona w południowej części archipelagu. Obszar ten jest zlokalizowany w pacyficznym pierścieniu ognia. Jest to strefa silnych trzęsień na Oceanie Spokojnym, które są spowodowane ciągłymi napięciami skorupy ziemskiej.

Wyspa jest bardzo różnorodna. Słynie z wulkanicznego krajobrazu, ponieważ na wyspie drzemie wulkan Apo, który wznosi się na wysokość 2965 metrów nad poziomem morza. Występują tam również bagienne równiny i liczne jeziora.

Źródło: PAP, TSGS, EMSC, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating