Na Oceanie Spokojnym tworzy się potężny tajfun Haiyan. Prędkość wiatru już dochodzi w porywach do 185 km/h, a według synoptyków może osiągnąć nawet 234 km/h. Uderzy w czwartek 7 listopada w centrum Archipelagu Filipińskiego. Władze wydały komunikaty alarmowe.

Haiyan na zdjęciach satelitarnych prezentuje się groźnie, a synoptycy ostrzegają, że jeszcze nabierze siły. Według synoptyków, wiatr – wiejący teraz w porywach z prędkością ponad 180 km/godz. – rozpędzi się do 234 km/godz.

 

Będzie w czwartek

Tajfun uderzy w czwartek 7 listopada w wyspę Leyte, znajdującą się w centrum Archipelagu Filipińskiego – przewidują eksperci.

Zdecydowano o prewencyjnej ewakuacji mieszkańców jak najdalej od zagrożonych terenów. Filipińczycy układają także wały przeciwpowodziowe z wypełnionych piaskiem worków.

– Nakazano łodziom rybackim, znajdującym się na pełnym morzu, powrót do portów – poinformował kontradmirał Rodolfo Isorena, dowódca filipińskiej straży przybrzeżnej.

Będzie groźniejszy?

Według przewidywań ekspertów, Haiyan może być jednym z najgroźniejszych tajfunów ostatnich lat. Zniszczenia mogą być porównywalne z ubiegłorocznymi spowodowanymi przez tajfun Bopha. Straty przekroczył wtedy miliard dolarów, zaś życie straciło tysiąc osób.

 

 

Źródło: ReutersTV, Accu Weather, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating