Tona wagi i ponad 6 metrów długości – tak w liczbach prezentuje się krokodyl olbrzym, złapany żywcem w poniedziałek na Filipinach. Ledwie wiadomość o gigancie obiegła glob, a już poinformowano, że Filipińczycy polują na jeszcze większego gada.

Po trwających trzy tygodnie poszukiwaniach miejscowi schwytali w okręgu Bunawan, prowincji Agusan del Sur, słonowodnego krokodyla o długości 6,1 metrów. Szacuje się, że ma on ponad 50 lat.

Gada z zatoki na polanę wyciągało liną około stu osób. Za pomocą dźwigu przeniesiono zwierzę do ciężarówki.

Krokodyl-zabójca

Przerażeni mieszkańcy wioski wcześniej zgłosili przynajmniej jeden atak krokodyla ze skutkiem śmiertelnym.

Aby uczcić jego schwytanie, mieszkańcy Bunawanu urządzili fiestę. – Zjawiło się tak wiele osób, jakby to była jakaś uroczystość – powiedział burmistrz Edwin Cox Elorde.

Jeszcze większy gad?

Ronnie Sumiller, który zajmował się polowaniem na „kłopotliwe” krokodyle przez 20 lat i który doprowadził do schwytania wielkiego gada w Bunawanie, powiedział, że trwają poszukiwania jeszcze większego okazu, którego widział on razem z mieszkańcami wioski krążącego w okolicy.

Wzdłuż zatoki, w której złapano już jednego kolosa, oraz na okolicznych bagnach, ustawiono 20 pułapek ze stalowej liny i martwych zwierząt na przynętę.

Wielka atrakcja turystyczna

Burmistrz zapowiedział, że zamierza uczynić z już schwytanego krokodyla „wielką gwiazdę”. Chce umieścić go w ekologicznym parku turystycznym, który planuje stworzyć. Jego zdaniem taki park pozwoli uświadomić mieszkańcom i turystom, jak ważną rolę odgrywają te przerażające gady w ekosystemie.

Księga rekordów Guinnessa jako największego słonowodnego krokodyla przedstawia gada złapanego w Australii, mierzącego 5,48 metrów. Słonowodne krokodyle mogą osiągać długość do 7 metrów i żyć ponad sto lat.

Surowe kary za zabijanie

Filipińskie prawo zabrania zabijania zagrożonych wyginięciem krokodyli. Grozi za to kara 12 lat więzienia lub grzywny w wysokości miliona peso (24 tys. USD).

Gatunkiem krokodyli, najbardziej zagrożonym wyginięciem, jest słodkowodny crocodylus mindorensis, spotykany wyłącznie na Filipinach. Jest ich tylko około 250.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating