Śnieg w czerwcu, nawet w Finlandii, nie pojawia się często. Ostatnio przez cześć kraju przetoczyła się śnieżyca, po której 14 tys. gospodarstw nie miało prądu. Prędkość wiatru przekraczała 100 km/h.

Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu -4

W nocy ze środy na czwartek przez północną i zachodnią Finlandię przetoczyła się potężna nawałnica. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, a z powietrza nasyconego wilgocią spadł śnieg. Silny wiatr stworzył zamiecie i zawieje śnieżne.

Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu -3

Tysiące osób bez prądu

Gwałtowny wiatr powyrywał drzewa i zerwał linie energetyczne. Z tego powodu w nocy bez prądu zostało około 14 tysięcy gospodarstw. Wiało bardzo mocno. Prędkość wiatru sięgała 108 km/h. Taką wartość zarejestrowały wiatromierze w Pietarsaari.

Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu -5

Największe szkody odnotowano w rejonie Ostrobotnia nad Zatoką Botnicką w zachodniej części kraju. Służby ratunkowe odnotowały 140 zgłoszeń. Głównie dotyczyły one powalonych drzew.

Zaskakująca śnieżyca

W Laponii nasypało do ośmiu centymetrów świeżego białego puchu. Fińscy meteorolodzy podają, że był to jednodniowy incydent i w nadchodzących dniach nie powinno prószyć. Mimo, że Finlandia znajduje się w północnej części Europy, w czerwcu w zachodnich jej częściach śnieg występuje sporadycznie, dlatego mieszkańcy byli zszokowani.

Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu -2 Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu -1

Źródło: yle.fi, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating