Nad jednym z jezior z Finlandii ukazała się tęcza. Nie byłoby jednak w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że miała czerwony kolor.

Rzadką tęczę zauważył Aviv Junno, kiedy łowił ryby w jeziorze Päijänne. To drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro w Finlandii. Leży w odległości około 160 kilometrów na północ od stolicy kraju, Helsinek.

– Zaczęło padać i pojawiła się tęcza. Miała tylko czerwony kolor. Przerażała mnie, więc wróciłem do domu – powiedział Junno.

Jak powstaje czerwona tęcza?

Czerwona tęcza zjawiskiem, które powstaje w taki sam sposób, jak powszechnie znana wielobarwna tęcza, czyli w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody o kształcie zbliżonym do kulistego. Jest tylko jedna różnica. Aby powstała tęcza o czerwonym kolorze, Słońce musi znajdować się blisko horyzontu. Podczas wschodu lub zachodu Słońca jego niski kąt powoduje, że promienie przechodzą przez niższą warstwę atmosfery i kolory takie jak fioletowy, niebieski oraz zielony zostają rozproszone.

 

 

Źródło: Reuters, epod.usra.edu, earthsky.org, https://wpde.com/weather/abc-15-weather-authority-blog/rare-red-rainbow-spotted-in-finland
5 1 vote
Article Rating