Po raz pierwszy od prawie 30 lat amerykańscy meteorolodzy obserwują burzę tropikalną, która umocniła się nad lądem. Zwykle takie zjawiska najsilniejsze są nad oceanem, a słabną po wtargnięciu na ląd.

floryda-usa-wystapila-nietypowa-burza-tropikalna-ktora-umocnila-sie-nad-ladem-1

Burza tropikalna Julia utworzyła się w okolicach miasta Jacksonville na Florydzie we wtorek. Od tamtego czasu przemieszcza się na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA.

Julia zadziwia meteorologów…

Meteorolog Brian McNoldy uważa, że powstanie takiego zjawiska nad lądem, a nie nad oceanem to wydarzenie niezwykłe. Burze tropikalne do swojego rozwoju potrzebują wielkich zasobów wilgotnego powietrza, które jest nad oceanami, a nie nad lądem.

…i jest przyczyną podtopień

Silne ulewy spowodowały lokalne powodzie m.in. w Karolinie Południowej. Najbardziej ucierpiały hrabstwa: Beaufort, Charleston, Berkeley, Coastal Colleton i Coastal Jasper.

Zły zbieg okoliczności

Powodem powodzi może być zbiegnięcie się w jednym czasie intensywnych opadów deszczu z przypływem na oceanie. Synoptycy przewidują jeszcze opady w całej Karolinie Południowej, a te najbardziej intensywne mają pojawić się wzdłuż wybrzeża. Oprócz opadów możliwe są także porywy wiatru do 65 km/h.

AppleMark

floryda-usa-wystapila-nietypowa-burza-tropikalna-ktora-umocnila-sie-nad-ladem-3

Źródło: ENEX/NOAA/The Washington Post, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating