Naukowcy nie kryją zaskoczenia. Jedno z najstarszych drzew w Europiestary cis pospolity rosnący na cmentarzu we wsi Fortingall w centrum Szkocji zmienia płeć. Świadczą o tym czerwone jagody, które w ostatnich dniach pojawiły się na jednej z gałęzi drzewa.

 Fortingall, Szkocja - Jedno z najstarszych drzew w Europie zmieniło płeć po 3 tysiącach lat -2

Botanicy szacują, że Cis z Fortungall liczy około 3 tys. lat. Pomimo że dokładna ocena wieku jest trudna, wiadomo, że to jedno z najstarszych drzew w Europie. Po raz pierwszy zostało zbadane w 1769 roku. Wtedy w obwodzie miało 16 m.

Fortingall, Szkocja - Jedno z najstarszych drzew w Europie zmieniło płeć po 3 tysiącach lat -3

Miał być „mężczyzną”

Do tej pory uważano, że na tym drzewie są tylko kwiaty męskie (kuliste, żółtozielone o średnicy 2-3 mm), które wytwarzają nasienie. Jednak w ostatnich dniach na gałęzi pojawiły się charakterystyczne czerwone owoce – nibyjagody. Według naukowców to znak, że drzewo przynajmniej w części zmienia płeć.

Nibyjagody cisu

Rozdzielnopłciowe

Dr Max Coleman z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu, który zauważył owoce, mówił w wywiadzie, że cisy są rozdzielnopłciowe. Znajdują się na nich wyraźne znaki świadczące o konkretnej płci, więc rozróżnienie jest łatwe.

– Rodzaj męski ma wyraźne struktury sferyczne, z których uwalnia się nasienie. Rodzaj żeński w okresie jesienno-zimowym charakteryzuje się czerwonymi niewielkimi owocami – wyjaśniał. – To było niezwykłe, że Cis z Fortingall przez tyle lat wykazywał znaki charakterystyczne dla rodzaju męskiego, a ostatnio pojawiły się owoce – dodał.

Teraz zebrane żeńskie owoce zostały przekazane do laboratorium.

 Fortingall, Szkocja - Jedno z najstarszych drzew w Europie zmieniło płeć po 3 tysiącach lat -1
0 0 votes
Article Rating