Największy na świecie producent elektroniki, Foxconn, dostawca m.in. Samsunga i Apple’a, zastąpił robotami 60 tys. pracowników. Jedna z fabryk firmy zmniejszyła zatrudnienie ze 110 000 do 50 000 dzięki wprowadzeniu robotów, czytamy w South China Morning Post. Najprawdopodobniej inne firmy pójdą w ślady Foxconna.

Foxconn zastąpił robotami 60 tys. pracowników

Foxconn zastąpił robotami 60 tys. pracowników

Koncern potwierdza, że zautomatyzował wiele zadań, jednocześnie jednak zaprzecza, by wprowadzenie robotów było zagrożeniem dla ludzi. Stosujemy robotykę i inne innowacyjne technologie produkcyjne, by zastąpić ludzi w powtarzalnych zadaniach. Jednocześnie umożliwiamy naszym pracownikom, poprzez udział w szkoleniach, nabycie umiejętności bardziej cenionych w procesie produkcyjnym, takich jak prace badawczo-rozwojowe, kontrola procesu i kontrola jakości – stwierdzili przedstawiciele Foxconna. Zapowiedzieli oni jednocześnie, że będą inwestowali w automatyzację produkcji i utrzymają duże zatrudnienie w Chinach.

Roboty coraz częściej zastępują ludzi w prostych czynnościach. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że w ciągu następnych 20 lat roboty zagrożą 35% miejsc pracy.

Zjawisko takie widać nie tylko w Chinach. Niedawno były szef McDonalds, Ed Rensi, powiedział, że podniesienie w USA płacy minimalnej do 15 USD za godzinę zachęci firmy do korzystania z robotów. Taniej jest kupić robota za 35 000 USD niż zatrudnić mniej efektywnego pracownika, który będzie zarabiał 15 dolarów za godzinę pakując frytki – stwierdził Rensi.

 

Źródło: BBC, kopalniawiedzy
0 0 votes
Article Rating