Kilkutysięczne manifestacje odbyły się w całej Francji przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego ze względu na powstające szkody dla środowiska. Największy protest odbył się w Nant w Akwitanii – wzięło w nim udział 8 tys. ludzi.

W Nant przemawiał eurodeputowany Jose Bove, który zaapelował o przeprowadzenie manifestacji przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego. Chce w ten sposób wywrzeć presję na deputowanych, ponieważ – jak powiedział – prawo musi być jednoznaczne i wyraźnie wskazywać na konieczność odrzucenia technik eksploatacji złóż gazu łupkowego metodą kruszenia hydraulicznego.

Metoda ta wymaga wielkich ilości wody, która wtłaczana jest pod ziemię razem z różnymi chemikaliami. Krytykują to organizacje ekologiczne, zaniepokojone szkodliwością tego sposobu eksploatacji dla wód podziemnych. Polityk i zarazem obrońca środowiska wyraził nadzieję, że takie manifestacje wpłyną na decyzję władz w sprawie zakazu wydobycia gazu łupkowego.

Wobec narastającego w ostatnich miesiącach sprzeciwu organizacji ekologicznych premier Francji Francois Fillon cofnął w środę udzielone już licencje na eksploatację złóż gazu łupkowego. Zdaniem ekspertów Francja wydaje się być bliska wydania zakazu poszukiwania i wydobywania gazu z łupków bitumicznych. 10 maja parlament ma rozpatrzeć propozycje w tej sprawie.

Źródło: kaw/tr/k – tvn24.pl

 

0 0 votes
Article Rating